Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna obejmuje diagnostykę i zabiegi w obrębie jamy ustnej. Chirurgia stomatologiczna jest obecna w naszych gabinetach niemal codziennie. Przez wiele lat pracy zawodowej wypracowaliśmy techniki, które umożliwiają nam przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych bezboleśnie.

 

W ramach praktyki ogólnostomatologicznej wykonujemy wiele zabiegów chirurgicznych, a najczęstszym jest usunięcie zęba stałego.

Wskazania do usunięcia zęba stałego to: zęby zniszczone przez proces próchnicowy w stopniu, który uniemożliwia odbudowę zachowawczą; zęby z przewlekłym stanem zapalnym okołowierzchołkowym, gdzie przeprowadzone leczenie kanałowe okazało się nieskuteczne; trudności techniczne podczas leczenia kanałowego w zębach z przewklekłym stanem zapalnym okołowierzchołkowym, które uniemożliwiają prawidłowe opracowanie i wypełnienie kanałów; zęby w zaawansowanym przewlekłym stanie zapalnym w obrębie przyzębia, któremu towarzyszy duże rozchwianie; nawracajace ropnie przyzębne, gdzie leczenie periodontologiczne jest nieskuteczne; zęby głęboko złamane poddziąsłowo w stopniu uniemożliwiającym odbudowę protetyczną; planowane leczenie protetyczne, które nie może się odbyć bez ekstrakcji jednego lub kilku zębów (np. zęby ustawione poza łukiem zębodołowym); przygotowanie do leczenia ortodontycznego (np. usunięcie czwórek stałych w celu stworzenia miejsca w łuku dla pozostałych nieprawidłowo ustawionych zębów); przyczyny ogólnoustrojowe.

 

Dbaj o swoje zęby - chirurgia to najczęściej ostateczność. W razie konieczności nie bój się - zabieg wykonamy bezboleśnie ! 

Chirurgia stomatologiczna w naszych gabinetach stomatologicznych to także:

  • ekstrakcja korzenia zęba,
  • resekcja wierzchołka korzenia zęba, kiedy doszło do powikłań po leczeniu endodontycznym, a chcemy ratować ząb,
  • usuwanie ósemek (usunięcie ósemki górnej i usunięcie ósemki dolnej),
  • ekstrakcja zęba zatrzymanego
  • drobne zabiegi na etapie leczenia przedprotetycznego np. gingiwektomia czy korekta wyrostka zębodołowego
  • chirurgiczne zabiegi periodontologiczne: kiretaż zamknięty i otwarty,
  • nacięcie ropni,
  • zaopatrywanie i szycie zębodołów,
  • zabiegi związane z implantologią.

Zabiegi chirurgiczne wykonują w naszym centrum stomatologicznym wszyscy stomatolodzy. W wyniku nabytego doświadczenia potrafimy także przewidzieć potencjalne trudności techniczne podczas leczenia. W takich sytuacjach mając na uwadze dobro pacjent umawiany jest na wizytę, na której ząb usuwa specjalista chirurg szczękowo - twarzowy. Najczęściej problem dotyczy usuwania ósemek dolnych i stanowi nie więcej niż pięć procent wszystkich zabiegów chirurgicznych w naszym centrum.