Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna to dział, który związany jest z zapobieganiem chorób narządu żucia. Stomatologia kojarzy się głównie z leczeniem próchnicy zębów, natomiast nie należy zapominać o innych ważnych problemach zdrowotnych: chorobach błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia czy wadach zgryzu i ich następstwach. Profilaktyka stomatologiczna to ochrona przed próchnicą, chorobami błony śluzowej, dziąseł i przyzębia, ale także zapobieganie wadom zgryzu.

 

Przyczyną stanów zapalnych dziąseł i przyzębia oraz próchnicy zębów są drobnoustroje zlokalizowane w płytce bakteryjnej.

Wszystkie czynności, które polegają na likwidacji płytki, zapobiegają rozwojowi chorób zębów i przyzębia. Profilaktyka stomatologiczna to nie tylko profesjonalne zabiegi wykonywane przez stomatologa, ale także proste, codzienne domowe czynności wykonywane przez samego pacjenta.  Należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów z użyciem past z fluorem minimum dwa razy dziennie, higienie przestrzeni międzyzębowych i prawidłowym odżywianiu z uwzględnieniem diety ubogiej w węglowodany. Działania można wspomagać płukankami z fluorem, ewentualnie o bardziej złożonym składzie, a także poprzez stosowanie gumy do żucia do 20 minut po posiłku. Codzienna prawidłowa higiena oraz okresowe zabiegi profilaktyczne wykonywane na fotelu dentystycznym pomagają zachować zdrowe dziąsła i uzębienie.

 

W naszych gabinetach stomatologicznych wykonujemy:

 

Usuwanie kamienia nazębnego (skaling zębów)

U pacjenta, u którego stomatolog stwierdził obecność kamienia nazębnego, skaling powinien być wykonany na pierwszej wizycie z kilku powodów. Złogi nazębne uniemożliwiają przeprowadzenie właściwej oceny uzębienia i stanu dziąseł, uniemożliwiają prawidłowe wykonanie zabiegów stomatologicznych, utrudniają również gojenie po zabiegach chirurgicznych.

Wyróżniamy skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy, obydwa te zabiegi wykonujemy w naszym centrum stomatologicznym przy użyciu ultradźwięków. Profesjonalne czyszczenie zębów kończymy polerując korony i korzenie zębów.

 

Piaskowanie zębów

Przebarwienia koron zębów pochodzenia zewnętrznego możemy usunąć poprzez piaskowanie. W tym celu stomatolog używa specjalnej piaskarki, gdzie  przy pomocy mieszaniny wodorowęglanu sodu z wodą i powietrzem wszelkie niekosmetyczne przebarwienia zostają szybko i skutecznie usunięte.  

 

Profesjonalna profilaktyka stomatologiczna to także inne zabiegi:

Instruktaż higieny jamy ustnej,

Fluoryzacja zębów u dorosłych i dzieci,

Lakierowanie zębów u dzieci,

Poszerzone lakowanie zębów u dzieci.

 

Skaling i piaskowanie to dwa zabiegi, które często łączymy ze sobą przeprowadzając je na jednej wizycie. Profesjonalne czyszczenie zębów zazwyczaj kończymy fluoryzacją.

 

 

Dentysta ustala zawsze indywidualnie termin wizyty kontrolnej u każdego pacjenta. Powinna się ona odbyć przynajmniej raz w roku.

 

Zachęcamy do regularnych wizyt w naszym centrum stomatologicznym. Stosując zabiegi profilaktyczne zapobiegamy rozwojowi chorób zębów i przyzębia, a wykryte wczesne zmiany chorobowe możemy leczyć metodami minimalnie inwazyjnymi.