Stomatologia estetyczna

W wyniku prawidłowo przeprowadzonego leczenia stomatologicznego zdrowe zęby niekiedy nie spełniają oczekiwań estetycznych pacjenta. Mogą być one nieprawidłowo ustawione w łuku zębowym, co nie spełnia przyjętych norm piękna. Mogą występować przebarwienia na zębach lub widoczne uszkodzenia mechaniczne. Dziedziną, która zajmuje się rozwiązywaniem tych problemów jest stomatologia estetyczna. W wyniku przeprowadzenia określonych procedur, zęby uzyskują swój optymalny kształt i kolor, a samopoczucie pacjenta poprawia się, co sprawia, że częściej się on uśmiecha :)
Do prostych zabiegów estetycznych zaliczamy profesjonalne oczyszczanie zębów, wymianę amalgamatów na wysokiej jakości kompozyty światłoutwardzalne czy wybielanie zębów. Do bardziej skomplikowanych należy wykonanie licówki/licówek.

Wybielanie zębów Beyond

wybielanie zebów

Wiele barwników zawartych w pokarmach, płynach czy używkach posiada zdolność do elektrostatycznej penetracji zewnętrznej warstwy tkanek twardych zębów. W wyniku tego uzębienie traci swoją pierwotną barwę i staje się optycznie ciemniejsze. Regularne szczotkowanie pozwala usunąć znaczną część tych przebarwień, ale niestety nie wszystkie. W celu usunięcia głębiej położonych barwników już od wielu lat stosujemy wybielanie przy pomocy lampy Beyond. Zabieg ten jest jednorazowy i polega na nałożeniu specjalnego żelu i naświetlanie go przy użyciu lampy. Podstawowym składnikiem żelu jest nadtlenek wodoru, który powoduje utlenianie barwników, a światło lampy zwiększa częstotliwość jego absorpcji. Po zastosowaniu powyższej godzinnej procedury uzyskujemy jaśniejsze, piękne zęby. Efekt wybielania uzależniony jest od anatomicznej budowy tkanek twardych (proporcji grubości szkliwa do zębiny). Po zabiegu obowiązuje 48-godzinna tzw. biała dieta, tzn. należy unikać środków spożywczych zawierających intensywne barwniki np. kawa, czerwone wino, buraki. Uzyskany efekt wybielania powinien utrzymywać się przez około dwa lata, ale oczywiście wiele zależy od stosowanej diety. Technologia zastosowana przy Beyond jest bezpieczna (nadtlenek wodoru penetruje tylko w zewnętrzną część zęba, czyli szkliwo) i sprawdzona. Nadtlenek wodoru jest związkiem od wielu lat stosowanym w medycynie, a lampa posiada wszystkie stosowne certyfikaty: CE, FDA, ISO.

Wypróbowaliśmy także inne materiały czy sposoby wybielania przebarwionych zębów. Stwierdzamy jednak, że wybielanie zębów przy użyciu lampy Beyond ma najwięcej zalet i dlatego polecamy właśnie tą metodę. Spełnia ona oczekiwania pacjentów, jest bezpieczna, a efekt jest natychmiastowy i długotrwały.

Licówki

licówki

Licówki ceramiczne to cienkie listki porcelany, które przyklejane są do wcześniej przygotowanych zewnętrznych (wargowych lub policzkowych) powierzchni zęba. Stosowane są wtedy, gdy chcemy poprawić kształt lub kolor zębów, jednocześnie wykonując maksymalnie oszczędną preparację tkanki zęba. Niezbędny jest wycisk, na podstawie którego technik przygotowuje licówki, które są przyklejane przez lekarza w gabinecie stomatologicznym.


Licówki kompozytowe mogą być przygotowane metodą bezpośrednią przez lekarza w gabinecie albo metodą pośrednią przez technika dentystycznego, a następnie przyklejone przez dentystę.

 

Estetyka zębów zawsze miała znaczenie w naszym kręgu kulturowym, jest i będzie ponadczasowa. Dysponujemy wiedzą i metodami, przy pomocy których w krótkim czasie uzyskają Państwo nie tylko zdrowe ale i piękne zęby.