Stomatologia zachowawcza  pełni ważną rolę w każdej praktyce stomatologicznej

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii, który obejmuje działania zmierzające do zachowania zębów w jak najlepszym stanie. W NZOZ Bartosz Jadczyk większość zabiegów wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, co gwarantuje nam brak bólu podczas leczenia zębów. Jest to szczególnie ważne u pacjentów wrażliwych z podwyższonym poziomem lęku. W naszych gabinetach stomatologicznych wykonujemy następujące zabiegi:

 

Leczenie próchnicy zębów

Leczenie próchnicy zębów uzależnione jest od stopnia zaawansowania. Plama próchnicowa, która zostanie wcześnie wykryta przez stomatologa, nie wymaga natychmiastowego leczenia. Niezbędne jest zastosowanie zabiegów profilaktycznych, które mają na celu zatrzymanie rozwoju choroby. Brak wdrożenia odpowiednich procedur skutkuje przejściem plamy próchnicowej w próchnicę powierzchowną. To stadium jest zmianą nieodwracalną i podlega interwencji stomatologa. Zaniechanie leczenia prowadzi do dalszego rozwoju choroby i powiększania ubytku próchnicowego. Zwiększa się ryzyko wystąpienia powikłań w postaci zapalenia miazgi, czego konsekwencją będzie konieczność wykonania leczenia kanałowego.

 

Leczenie ubytków niepróchnicowego pochodzenia

Do tej licznej grupy ubytków zaliczamy wady wrodzone tkanek twardych oraz nabyte, które powstają już po wyrznięciu zębów. Nieprawidłowości wrodzone wynikają z zaburzeń powstałych na etapie rozwoju uzębienia i dotyczą zmętnienia, przebarwienia, hipoplazji szkliwa oraz niecałkowitego rozwoju zębiny. Zęby ulegają również uszkodzeniom w wyniku urazów chemicznych, fizycznych i mechanicznych.   

 

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

W stanach zaawansowanych, gdzie doszło już do dużej utraty tkanek twardych, samo wypełnienie może okazać się niewystarczające. Podczas odbudowy zębów  wspomagamy się wtedy dodatkowo prefabrykowanymi włóknami szklanymi, które osadzamy na cement adhezyjny. Jest to najnowocześniejsza, nieprotetyczna metoda odbudowy mocno zniszczonych zębów.

 

W naszych gabinetach stomatologicznych rekonstrukcję zębów wykonujemy przy pomocy wysokiej jakości kompozytów światłoutwardzalnych (Gradia japońskiej firmy GC, Charisma niemieckiej firmy Heraeus-Kulzer, samowytrawiający system łączący Clearfil SE japońskiej firmy Kuraray Dental).


Leczenie kanałowe (endodoncja i re-endodoncja)


Leczenie endodontyczne to leczenie nieodwracalnie zniszczonej miazgi zęba. Polega na bezbolesnym usunięciu tkanek z komory i systemu kanałów zęba, ich mechanicznym opracowaniu i dezynfekcji oraz szczelnym wypełnieniu. Jeżeli leczenie kanałowe nie powiodło się lub pojawiły się dodatkowe komplikacje stomatolog może przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe tzw. re-endo. Jest to z reguły trudniejszy zabieg i dlatego niekiedy lepiej wykonać go wspomagając się mikroskopem.

W naszym centrum stomatologicznym stosujemy sprawdzone, tradycyjne metody leczenia endodontycznego. Pracujemy przy użyciu endometru, czyli urządzenia przy pomocy którego precyzyjnie ustalamy długość kanału/kanałów zęba. Jakość przeprowadzonego leczenia kanałowego zęba oceniamy na podstawie zdjęcia radiologicznego, które wykonujemy w trakcie i/lub zaraz po wypełnieniu kanału/kanałów.

 W wyniku prawidłowo wykonanego leczenia kanałowego odbudowany ząb spełnia swoje funkcje w łuku zębowym przez wiele lat. 

 


Leczenie zachowawcze zębów pozwala zachować piękne i zdrowe zęby do późnej starości. Jednocześnie należy pamiętać, że pełny sukces uzależniony jest od optymalnej higieny jamy ustnej, prawidłowej diety i regularnych wizyt kontrolnych.