Wybielanie zębów lampą beyond

Wybielanie zębów lampą beyond to obecnie jedna z najbardziej popularnych metod wybielania. Jest skuteczna, bezpieczna, a pożądany efekt uzyskujemy szybko.Wiele osób decyduje się na zatem na profesjonalne wybielenie zębów w gabinecie stomatologicznym, a wybielanie beyond jest obecnie standardowym zabiegiem w większości gabinetów dentystycznych.

Skąd się biorą przebarwienia na zębach?

Niestety niewiele osób ma idealnie białe zęby. Ciemny odcień uzębienia może być spowodowany wieloma czynnikami. Najczęściej wynika on z diety bogatej w intensywne barwniki, które sukcesywnie kumulują się w powierzchownej warstwie tkanek twardych zębów. Czarna kawa, czerwone wino czy papierosy źle wpływają na estetykę uzębienia. 

Czynniki, które negatywnie wpływają na odcień uzębienia można podzielić na wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne.

Do pierwszej grupy zaliczamy wszystkie te, które nieodwracalnie wpłynęły na tkanki twarde zębów podczas ich rozwoju. Mogą być miejscowe np. mechaniczny uraz, który zadziałał na zawiązek zęba stałego lub powikłana próchnica zęba mlecznego. Zmiana barwy dotyczy najczęściej pojedynczego zęba, który niekorzystnie wygląda na tle pozostałych. Wśród czynników wpływających ogólnie można wymienić antybiotykoterapię (popularne w ubiegłym wieku terapie tetracyklinami), zaburzenia endokrynologiczne, fluorozę.

Czynniki zewnątrzpochodne działają niekorzystnie na zęby już po okresie ich wyrżnięcia w jamie ustnej. Wśród czynników negatywnie wpływających na estetykę uzębienia można wymienić te, które działają na pojedyncze zęby np. urazy, przeprowadzone leczenie kanałowe czy wypełnienia amalgamatowe. Na barwę wszystkich zębów wpływają niekorzystnie barwniki wchodzące w skład codziennej diety: mocna herbata, espresso, czerwone wino, ale także zaniedbania higieniczne, a wśród palaczy- papierosy.     

Wybielanie zębów. Sposób na piękny uśmiech.

Podjęcie decyzji odnośnie sposobu wybielania przebarwionych zębów powinno zostać poprzedzone profesjonalną konsultacją w gabinecie stomatologicznym. Lekarz zarekomenduje optymalne postępowanie i wykona niezbędny zabieg, który sprawi, że uśmiech pacjenta będzie piękny.

Do podstawowych zabiegów poprawiających estetykę uzębienia zaliczamy profesjonalne oczyszczanie zębów z nagromadzonego kamienia, piaskowanie zębów, wymianę amalgamatów na wysokiej jakości kompozyty światłoutwardzalne. Do zabiegów stomatologii estetycznej należy także profesjonalne wybielanie zębów przeprowadzone na fotelu stomatologicznym. Można wybielać wszystkie zęby, ale również ograniczyć się do jednego czy kilku. Należy pamiętać, że nie zawsze można osiągnąć pożądany efekt metodą nieinwazyjną. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie bardziej skomplikowanych metod (np. preparacja i osadzenie licówki/licówek czy estetycznych koron protetycznych).

Preparaty do wybielania zębów przeznaczone do użytku domowego są bezpieczne i skuteczne pod warunkiem, że przestrzegamy zaleceń zawartych w ulotce. Niemniej jednak nie przyniosą takich efektów, jak zabiegi stomatologiczne wykonywane przez dentystę. Domowe sposoby mają bardziej na celu zabezpieczyć efekt, który uzyskano już w gabinecie. Należy sobie także zdawać sprawę, że nie należy eksperymentować z substancjami typu sól czy soda, bowiem nieodwracalnie uszkadzają one zęby.

Wybielanie zębów lampą beyond

Wiele barwników zawartych w pokarmach, płynach czy używkach posiada zdolność do elektrostatycznej penetracji zewnętrznej warstwy tkanek twardych zębów. W wyniku tego uzębienie traci swoją pierwotną barwę i staje się ciemniejsze. Regularne szczotkowanie pozwala usunąć znaczną część tych przebarwień, ale niestety nie wszystkie. Jedną z najskuteczniejszych metod poprawy estetyki uzębienia jest wybielanie zębów lampą beyond. Wybielanie przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym i polega na nałożeniu specjalnego żelu i naświetlanie go przy użyciu akceleratora Beyond. Podstawowym składnikiem żelu jest nadtlenek wodoru, który powoduje utlenianie głębiej osadzonych w tkankach twardych barwników, a światło lampy zwiększa częstotliwość jego absorpcji. Zabieg jest bezpieczny, jednorazowy i po około 60 minutach uzyskuje się satysfakcjonujący efekt w postaci jaśniejszych, pięknych zębów.

Jak długo zęby będą białe?

Wybielanie zębów lampą beyond powoduje częściowe odwodnienie szkliwa i dlatego narażone jest ono na ponowne wchłonięcie barwników. Po zabiegu obowiązuje zatem 48-godzinna tzw. biała dieta.  Należy unikać płynów zawierających intensywne barwniki np. kawa, czarna herbata, czerwone wino, ciemne soki (np. porzeczkowy, żurawinowy). Nie powinno się spożywać warzyw i owoców takich jak buraki czy jagody,  koloryzujących zup czy sosów.

Uzyskany efekt wybielania powinien utrzymywać się przez około dwa lata, ale wiele zależy od samego pacjenta. Należy utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej, ograniczyć pokarmy przebarwiające zęby,  zrezygnować z palenia papierosów.

Przez pierwsze tygodnie po wybielaniu można wspomagać się dodatkowo pastami wybielającymi, które należy stosować do codziennej higieny. Pasty te usuwają pojawiające się najbardziej powierzchownie przebarwienia, nie dopuszczamy zatem do przeniknięcia ich głębiej.

Należy zaznaczyć, że efektu wybielania nie można przewidzieć. Uzależniony jest on od anatomicznej budowy tkanek twardych (relacji grubości szkliwa do zębiny), a nie ma metod, przy pomocy których obiektywnie można ustalić te proporcje przed przystąpieniem do zabiegu. W zdecydowanej większości uzyskuje się zaplanowany efekt, ale w pojedynczych przypadkach wynik może być niesatysfakcjonujący.

Wybielanie zębów lampą beyond: przeciwwskazania

Wybielanie powyższą metodą jest bezwzględnie przeciwwskazane w następujących sytuacjach:

  1. Próchnica i nieszczelne wypełnienia w zębach zaplanowanych do wybielania (ryzyko podrażnienia miazgi zębów wybielanych).
  2. Zdiagnozowane zapalenie dziąseł i przyzębia (brak możliwości uzyskania szczelności podczas ochrony tkanek miękkich).
  3. Pacjenci ze stwierdzoną intensywną nadwrażliwością zębiny (ryzyko zapalenia miazgi).
  4. Pacjenci z założonymi na stałe aparatami ortodontycznymi (wybielać można dopiero po około 6 miesiącach po zdjęciu aparatu).
  5. Dzieci do 16 roku życia (nieukształtowane w pełni tkanki twarde zębów).
  6. Kobiety karmiące i ciężarne (brak badań w tym zakresie).
  7. Chorzy na epilepsję i chorobę Parkinsona (brak precyzji podczas wykonywania zabiegu).
  8. Chorzy psychicznie (ze względu na ewentualny brak współpracy).

Względnym przeciwwskazaniem jest uzębienie z licznymi małymi wypełnieniami kompozytowymi, które nie ulegną rozjaśnieniu. Należy się zatem liczyć z ich wymianą po zabiegu.

Powikłania związane z wybielaniem.

Każdy zabieg medyczny obarczony jest ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych lub powikłań. Podczas wybielania przy pomocy lampy Beyond należy brać pod uwagę najczęściej dwie sytuacje:

  1. Nadwrażliwość zębiny. Nadwrażliwość śródzabiegową można zmniejszyć poprzez wcześniejsze stosowanie past do zębów typu Elmex Sensitive. U pacjentów z obniżonym progiem na ból lepiej jest wykonać znieczulenie miejscowe zaraz przed zabiegiem wybielania. Nadwrażliwość pozabiegowa jest znikoma i krótkotrwała.
  2. Podrażnienia dziąseł i błony śluzowej spowodowane kontaktem żelu z tkankami miękkimi. Prawidłowe zastosowanie procedur ochrony tych tkanek przed i w trakcie zabiegu maksymalnie minimalizuje to powikłanie.