Laboratorium
Nasz zespół ekspertów stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach i kursach w kraju oraz za granicą, co umożliwia bycie na bieżąco ze światowymi trendami w stomatologii i przenoszenie ich do naszej klinki. Dzięki temu Pacjenci dr. Jadczyka mają stały dostęp do nowoczesnych metod leczenia stomatologicznego.
Na sukces leczenia wpływ mają nie tylko czynności lekarskie, ale również umiejętności i doświadczenie technika dentystycznego, który wykonuje prace protetyczne (korony, mosty, protezy zębowe, licówki, itd.). Ściśle współpracujemy z rzetelnym i profesjonalnym zespołem protetyków stomatologicznych. Już na etapie planowania leczenia wszystkie sytuacje kliniczne naszych Pacjentów są indywidualnie omawiane z technikami, a niuanse kolejnych etapów pracy są konsultowane na bieżąco. Końcowy wynik leczenia protetycznego to efekt wspólnej pracy lekarza oraz technika dentystycznego.
W naszych gabinetach szczególną uwagę przywiązujemy do wykorzystywania nowoczesnych technologii oraz stosowania materiałów najwyższej jakości. Takie podejście do leczenia przy stałej współpracy z naszym laboratorium protetycznym pozwala nam osiągać najwyższej jakości rezultaty i niemal stuprocentowe zadowolenie Pacjentów.
W ramach laboratorium protetycznego wykonujemy:
- korony protetyczne – to najbardziej estetyczny i trwały sposób odbudowy zniszczonych, przebarwionych lub złamanych zębów. W celu wykonania korony protetycznej dentysta musi w taki sposób przygotować ząb, aby stworzyć miejsce dla przyszłej korony. Stomatolog poprzez szlifowanie zmniejsza wymiary zęba, pobiera wycisk specjalną masą i dobiera kolor przyszłej korony. Wycisk zostaje przekazany do laboratorium dentystycznego, gdzie na jego podstawie zostaje wykonana korona. Na kolejnej wizycie dentysta cementuje koronę na wcześniej przygotowanym zębie (filarze protetycznym).
Korona protetyczna może również zostać wykonana wtedy, gdy ząb jest na tyle zniszczony, że pozostał jedynie jego korzeń. Jeżeli można go jeszcze zachować, stomatolog odbudowuje filar protetyczny poprzez wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego lanego albo zastosowanie odbudowy na bazie włókien szklanych.
Jeśli ząb nie może zostać zachowany w jamie ustnej, sposobem uzupełnienia powstałego braku jest wszczepienie implantu zębowego, który będzie stanowił filar dla pracy protetycznej. Implant, czyli kilkumilimetrowy element wykonany z biokompatybilnych materiałów, zastępuje korzeń utraconego zęba. Na nim zostaje zamocowana korona protetyczna. Tego typu rozwiązanie doskonale odtwarza naturalną anatomię zęba, co zapewnia Pacjentowi komfort porównywalny z posiadaniem naturalnego, pełnego uzębienia.
- wkłady koronowo-korzeniowe – jest to uzupełnienie protetyczne pozwalające na odbudowę bardzo zniszczonej korony zęba, np. po leczeniu endodontycznym. Warunkiem jest możliwość zachowania naturalnego korzenia. Do jego kanału wprowadza się wkład, najczęściej wykonany ze stali (jest to tzw. część korzeniowa). Część koronowa, znajdująca się ponad linią dziąseł, stanowić będzie podstawę do zamocowania na stałe korony protetycznej.
- inlay / onlay – to rodzaj uzupełnienia protetycznego stosowany, kiedy utrata tkanek twardych zęba jest już zbyt duża, aby z powodzeniem założyć wypełnienie światłoutwardzalne, ale jeszcze nie na tyle, aby szlifować cały ząb. Uzupełnienia tego rodzaju są estetyczne i kilkakrotnie trwalsze, niż duże odbudowy kompozytowe.
- licówki – to bardzo cienkie ceramiczne płatki, które przykleja się na przednią powierzchnię zębów. Ich zadaniem jest maskowanie defektów, takich jak przebarwienia, niesatysfakcjonujący kształt zębów czy diastema. Jest to rodzaj pracy protetycznej wykorzystywanej w stomatologii estetycznej. Metoda ta charakteryzuje się dużą wytrzymałością i pozwala w mało inwazyjny sposób trwale poprawić estetykę uśmiechu Pacjenta.
- mosty protetyczne – to rodzaj osadzonej na stałe odbudowy brakującego zęba lub kilku zębów znajdujących się obok siebie. W celu wykonania takiego uzupełnienia stomatolog szlifuje zęby sąsiadujące z luką i pobiera wycisk. Technik przygotowuje uzupełnienie, które dentysta osadza (cementuje) na oszlifowanych filarach. Najprostszy most składa się z dwóch koron i tzw. przęsła, które uzupełnia brakujący ząb. Most protetyczny maksymalnie rozbudowany składa się z wielu koron i przęseł oraz odtwarza pełny łuk zębowy.
Podczas planowania niezmiernie ważne jest, aby filary mostu były pełnowartościowe tzn. zęby powinny mieć zdrową miazgę lub być prawidłowo wyleczone endodontycznie. Jeśli zęby nie mogą pełnić roli filarów protetycznych – możliwe jest zamocowanie mostu na wszczepionych uprzednio implantach zębowych. Takie rozwiązanie zapewnia niezwykle trwałe rezultaty. Przywrócona zostaje pełna funkcjonalność jamy ustnej przy doskonałym efekcie estetycznym.
- protezy akrylowe częściowe – składają się z bazy akrylowej, klamer doginanych z drutu albo akrylowych pelot oraz sztucznych zębów, które zastępują utracone uzębienie Pacjenta. Proteza taka najczęściej traktowana jest przez nas jako proteza tymczasowa, którą stosujemy od razu po usunięciu zębów np. kiedy planujemy leczenie implantologiczne. Proteza akrylowa zapewnia funkcjonalność i estetykę na czas gojenia, po którym wykonujemy uzupełnienie docelowe osadzone na stałe na implantach zębów.
- protezy akrylowe pełne – to metoda leczenia bezzębia, stosowana w przypadku braku zębów w szczęce lub żuchwie. Stanowi odpowiednie rozwiązanie dla Pacjentów, którzy szukają tańszych sposobów na uzupełnienie brakujących zębów. Zarówno część imitująca dziąsła, jak i same zęby wykonana jest w całości z akrylu.
- protezy szkieletowe – składają się z: bazy metalowej, która stanowi trzon konstrukcji i zapobiega złamaniu protezy; akrylu, który zastępuje zanikłe tkanki kostno-dziąsłowe; zębów akrylowych, które zastępują utracone zęby; metalowych podparć, dzięki którym siły żucia przenoszone są w sposób fizjologiczny na własne zęby pacjenta, oraz metalowych klamer, które zlokalizowane są na powierzchniach zewnętrznych zębów sąsiadujących z luką i utrzymują protezę na podłożu.
Stomatolog wykonuje protezę szkieletową w sytuacji licznych braków zębowych, kiedy nie można wykonać mostu protetycznego, a Pacjent nie decyduje się na leczenie implantoprotetyczne. Jest to metoda atrakcyjna pod względem ekonomicznym, ponieważ doskonale sprawdza się jako proteza docelowa, a jednocześnie jest tańsza od mostu.
- protezy teleskopowe – opierają swoje działanie na zastosowaniu tzw. teleskopów. Pojedynczy teleskop składa się z dwóch koron. Pierwsza tzw. pierwotna jest zacementowana na stałe na oszlifowanym zębie Pacjenta, a druga tzw. wtórna jest wklejona w wewnętrzną część protezy. Proteza teleskopowa działa dzięki ścisłemu przyleganiu koron pierwotnych do wtórnych. Ilość teleskopów w protezie jest dobierana indywidualnie.
Proteza teleskopowa jest rozwiązaniem funkcjonalnym, jej retencja i stabilizacja są bardzo dobre ze względu na idealne dopasowanie korony pierwotnej i wtórnej. Jest to proteza estetyczna, ponieważ nie posiada metalowych, zewnętrznych klamer. Jest również uzupełnieniem bezpiecznym, gdyż może funkcjonować nawet w przypadku utraty zębów filarowych.
- protezy zatrzaskowe – jest to rozwiązanie protetyczne charakteryzujące się wysoką stabilizacją i funkcjonalnością, dzięki systemowi zatrzasków, który utrzymuje protezę na miejscu. Warunkiem do wykonania tego typu pracy protetycznej jest zachowanie kilku zdrowych zębów w odpowiednim ułożeniu, które będą filarami protetycznymi. Mocuje się na nich koronę z zasuwą bądź zatrzaskiem, a drugi element, ściśle odpowiadający podstawie, umieszcza się w protezie. Dzięki temu praca jest utrzymywana w jamie ustnej bardzo stabilnie. Dużym atutem jest także to, że elementy mocujące znajdują się wewnątrz protezy i są niewidoczne, co zapewnia również doskonały efekt estetyczny.
- protezy na implantach – to alternatywa dla wszystkich tradycyjnych rozwiązań protetycznych. Rewolucyjny charakter tej metody wynika z możliwości wyleczenia całkowitego bezzębia, nawet gdy nie pozostał żaden ząb, który mógłby pełnić rolę filaru protetycznego. Zadanie to należy bowiem do implantów, które zostają wszczepione w miejsce utraconych zębów (zazwyczaj 4 implanty zapewniają optymalną stabilizację zamocowania pracy protetycznej). Te kilkumilimetrowe elementy wykonane są z biokompatybilnego materiału, dzięki czemu skutecznie zastępują naturalny korzeń zęba. Proteza na implantach to docelowe rozwiązanie, które zapewnia Pacjentowi maksymalny komfort użytkowania, a jego walory estetyczne doskonale naśladują piękno natury.
- podścielenie protezy,
- naprawę protez zębowych.