
Prawidłowa higiena jamy ustnej
W celu zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej należy szczotkować zęby po każdym posiłku, przynajmniej 2 razy dziennie przez 3-4 minuty. Niezależnie powinno się używać również nici dentystycznych do dokładnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Pacjenci, którzy chcą dodatkowo zadbać o stan swojego uzębienia i dziąseł mogą stosować specjalistyczne płukanki do ust. Gdy nie ma możliwości umycia zębów, warto skorzystać z gumy do żucia lub chociaż przepłukać usta wodą.
Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?
Nawarstwiający się kamień nazębny jest źródłem wielu chorób, z którymi może borykać się uzębienie. Najpopularniejszymi z nich są powszechnie występująca próchnica oraz paradontoza, określana często mianem stanu zapalnego przyzębia. To najczęstsze winowajczynie utraty zębów, których leczenie nierzadko jest rozciągnięte w czasie i generuje znaczne koszta, a co najgorsze – stres. Dlatego przeprowadzanie regularnych wizyt kontrolnych jest niezwykle istotne, pozwolą one stomatologowi na wczesne wykrycie niepokojących zmian w jamie ustnej, zaś w razie potrzeby wdrożenie działań zapobiegawczych. Tym sposobem ewentualna terapia będzie znacznie ułatwiona lub można będzie nawet jej uniknąć.
Doświadczeni eksperci
Działania profilaktyczne są jednym z podstawowych sposobów ochrony uśmiechu przed różnego rodzaju problemami. W naszej klinice tego typu zabiegami zajmują się doświadczone higienistki stomatologiczne, które zdobywały swoje doświadczenie poprzez praktykę pod okiem wybitnych stomatologów. Jednakże wbrew obiegowej opinii ich rola nie ogranicz się jedynie do przeprowadzania działań profilaktycznych – ich zadaniem jest edukacja wszystkich Pacjentów na temat zagadnień związanych z utrzymywaniem dobrej kondycji uśmiechu oraz korzystnych nawyków.
Protokół GBT
W Centrum Stomatologicznym Dr Bartosza Jadczyka zabiegi profilaktyczne wykonujemy w oparciu o protokół GBT (Guided Biofilm Therapy). Jest to uznana metoda planowania zabiegów na podstawie indywidualnej diagnozy umożliwiająca zminimalizowanie ich inwazyjności przy zachowaniu ich pełnej skuteczności. Zastosowanie tego protokołu umożliwia pracę z największym możliwym poszanowaniem tkanek i biofilmu jamy ustnej. Zabieg jest bezpieczny i precyzyjny.
Zabieg wykonywany w protokole GBT składa się z ośmiu etapów.
- Diagnoza – na początek dokonuje się dokładnej oceny stanu jamy ustnej Pacjenta. Sprawdza się zarówno zdrowe zęby, jak i te dotknięte próchnicą, ocenia obecność stanów zapalnych dziąseł i przyzębia.
- Wybarwianie – dzięki zastosowaniu wybarwiających gąbek lekarz demonstruje Pacjentowi wybarwiony biofilm, pokazując, których miejsc nie doczyszcza on w swojej codziennej domowej pielęgnacji zębów.
- Motywacja – ten etap służy uzmysłowieniu Pacjentowi, jak ogromną wagę ma profilaktyka, oraz udzieleniu mu instruktażu higieny jamy ustnej w domowych warunkach, Pacjent zostaje poinstruowany, jakich używać szczoteczek, jak korzystać z nici dentystycznej i irygatora.
- Airflow – przy pomocy dyszy z podgrzewaną wodą i piasku stomatologicznego oczyszcza się zarówno naturalne zęby Pacjenta, jak i implanty czy wypełnienia. Ten etap obejmuje usuwanie biofilmu nad i poddziąsłowo, a także oczyszczanie tkanek miękkich – dziąseł, podniebienia, języka.
- Perioflow – w tym kroku usuwa się biofilm zalegający w głębokich kieszonkach przy naturalnych zębach, implantach i furkacjach korzeni.
- Piezon – na tym etapie usuwany jest kamień nazębny, zarówno nad jak i poddziąsłowo. Następnie czyści się kieszonki oraz okolice wokół implantów i protetycznych uzupełnień.
- Kontrola – teraz trzeba ocenić efekty wcześniejszych czynności; sprawdzić, czy nigdzie nie pozostał nieusunięty biofilm bądź kamień. Dokonywana jest też diagnoza stanu próchnicy. Następnie zęby są zabezpieczane fluorem.
- Plan wizyty – ostatni etap polega na ułożeniu planu harmonogramu kolejnych wizyt. Plan ten jest indywidualnie dostosowany do Pacjenta w oparciu o ocenę jego klinicznych potrzeb. Pacjent może też na tym etapie podzielić się wrażeniami po zabiegu.