Na czym polega leczenie kanałowe zęba?
Leczenie kanałowe zęba jest zabiegiem, który należy do stomatologii zachowawczej. Endodoncja zajmuje się zapobieganiem, diagnostyką i leczeniem chorób tkanek leżących wewnątrz zęba tzw. miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych, które otaczają korzeń.
Najczęstszą przyczyną chorób miazgi zęba są bakterie, które dostają się do miazgi zęba przez ubytki próchnicowego i niepróchnicowego pochodzenia i patologiczne kieszenie dziąsłowe. Z reguły w początkowym okresie powstaje odwracalne zapalenie miazgi, ale brak postępowania leczniczego na tym etapie skutkuje w przejście stanu w zapalenie nieodwracalne. Do przyczyn niezakaźnych zaliczamy także urazy ostre (np. uderzenie), przewlekłe (np. przeciążenia zgryzowe), czynniki chemiczne i termiczne. Miazga ma swój potencjał, który sprawia, że w początkowym okresie, kiedy drażniona jest przez bodźce patologiczne, jest w stanie uaktywnić swoje zdolności obronne. Po przekroczeniu progu adaptacji miazga ulega zapaleniu, a w kolejnym etapie bakterie zlokalizowane w komorze i systemie kanałów powodują stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych. Nieleczone zapalenie prowadzi do utraty zęba.
Leczenie kanałowe zęba polega na bezbolesnym usunięciu nieodwracalnie zniszczonych tkanek z komory i systemu kanałów zęba, ich chemo-mechanicznym opracowaniu oraz szczelnym wypełnieniu. Po każdym leczeniu endodontycznym następuje odbudowa utraconych tkanek twardych.