Halitoza – czy nieprzyjemny zapach z ust można wyleczyć?
Halitoza to inaczej przykry zapach z ust. Wiele osób cierpiących z powodu tej przykrej dolegliwości żyje w przekonaniu, że nie można jej wyleczyć, a jedynie zamaskować. W rzeczywistości halitoza najczęściej nie jest problemem samym w sobie, lecz objawem innych chorób, które można skutecznie zwalczyć. Jakie mogą być przyczyny halitozy i jak powinno wyglądać leczenie?
Spis treści
Skąd się bierze nieprzyjemny zapach?
W powszechnej opinii panuje przekonanie, że przykry zapach z ust związany jest z problemami z układem pokarmowym. W rzeczywistości zaledwie 10% przypadków ma takie pochodzenie. Bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust są bakterie, a dokładniej – lotne związki siarki, które są przez nie produkowane. Bakterie w jamie ustnej żerują na resztkach jedzenia, które osadzają się na zębach. To tzw. płytka nazębna, która po pewnym czasie może ulec mineralizacji pod wpływem składników zawartych w ślinie, a wtedy mamy do czynienia z kamieniem nazębnym – prawdziwym siedliskiem groźnych bakterii. Mogą one wywoływać paradontozę, czyli zapalenie dziąseł, a wtedy problem przykrego zapachu będzie się potęgował w związku z infekcją i procesami gnilnymi zachodzącymi w tkankach dziąseł. Podobnie w przypadku próchnicy – rozwój bakterii i stopniowe wyniszczanie tkanek zęba sprawia, że halitoza nasila się. Inną przyczyną tej przykrej dolegliwości może być użytkowanie niedopasowanej protezy ruchomej lub aparatu ortodontycznego – resztki jedzenia mogą gromadzić się i zalegać w miejscach niedostępnych dla szczoteczki.
Jak leczyć halitozę?
Tak jak wspominaliśmy – przykry zapach z ust jest tylko objawem. Zatem aby się go pozbyć należy wyleczyć właściwą przyczynę choroby. Po wykonaniu precyzyjnej diagnostyki lekarz może stwierdzić, czy występowanie nieświeżego oddechu jest powiązane z chorobami zębów lub dziąseł. Następnie planuje on leczenie, którego przebieg będzie ściśle zależny od tego, na jakim etapie choroba została zdiagnozowana. W przypadku próchnicy należy oczyścić ząb i wykonać leczenie zachowawcze, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju infekcji, która prowadziłaby do zakażenia miazgi zęba. W przypadku paradontozy należy przede wszystkim usunąć kamień nazębny i osady – jeśli znajdują się poniżej linii dziąseł oprócz standardowej higienizacji konieczny może się okazać kiretaż – zabieg chirurgiczny polegający na oczyszczeniu kieszonek dziąsłowych. Wyeliminowanie ogniska stanu zapalnego powinno zwalczyć również problem halitozy. Jeśli jednak zęby są zdrowe, a przykry zapach nadal występuje – warto ponadto skontaktować się z innymi specjalistami, m.in. gastrologiem i laryngologiem, aby ustalić prawdziwą przyczynę problemu.