Próchnica od dawien dawna jest problemem powszechnie występującym w społeczeństwie, natomiast opinie stomatologów wskazują, że od około 20 lat w Polsce panuje prawdziwa epidemia tej nieprzyjemnej dolegliwości. Niemalże 100% polaków w wieku około 40 lat boryka się ze zmianami próchniczymi, nagminnie występują one także wśród młodzieży szkolnej. Jak się okazuje, domowa higienizacja nie zawsze jest w stanie zapobiec rozwojowi bakterii próchniczych. Z odsieczą przychodzą zabiegi profilaktyczne, zaś szczególnie pomocnym jest lakierowanie zębów. Na czym polega i jakie przynosi korzyści? Dokładnie omówimy te kwestie.
Spis treści
Kiedy stosuje się lakierowanie zębów?
Zabieg lakierowania przeprowadza się w przypadku pojawienia się próchnicy atakującej nasze zęby. Jest to choroba zakaźna, jej bakterie wytwarzają kwasy odpowiedzialne za demineralizację szkliwa, a co za tym idzie, jego osłabienie. Szczególnie sprzyjające środowisko dla wspomnianych bakterii tworzą węglowodany proste (cukry), takie jak fruktoza i sacharoza. Nieleczona próchnica jest zagrożeniem nie tylko dla jamy ustnej, ale także całego organizmu. Oprócz negatywnego oddziaływania na uzębienie wpływa także na rozwój chorób kardiologicznych, stawów, nerek, czy oczu. Chociaż lakierowanie zębów jest jednym z wielu zabiegów służących przeciwdziałaniu zmianom próchniczym, wyróżnia się wysoką skutecznością, a ze względu na liczne zalety jest jednym z chętniej wybieranych rozwiązań.
Proces lakierowania zębów
Lakierowanie zębów, funkcjonujące także pod nazwą fluoryzacji, jest prostym zabiegiem profilaktycznym. Wpierw dokładnie usuwa się kamień nazębny, a następnie pokrywa uzębienie specjalnym preparatem opartym na związkach fluoru przy pomocy pędzelka lub szpatułki. Powstała w ten sposób powłoka jest stosunkowo cienka, gdyż fluor przenika do szkliwa i wzmacnia je przez następne kilkanaście godzin. Procedura powinna być wykonywana pod nadzorem wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej lub lekarza, ponieważ przez zbyt dużą ilość, nałożony lakier może negatywnie działać na zęby.
Standardowo rekomenduje się przeprowadzanie lakierowania raz na pół roku, jednakże osoby o genetycznie uwarunkowanej tendencji do powstawania próchnicy powinny korzystać z niego częściej. Po zakończonym zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia przez minimum dwie godziny, po tym czasie zaś unikać nabiału. Ponadto po lakierowaniu pierwsze szczotkowanie zębów wykonać najlepiej po 12 godzinach od zejścia z fotela dentystycznego.