Na zdrowie uśmiechu czyha wiele zagrożeń, których początkowe stadium może wydawać się błahostką, z czasem jednak przeradza się w poważny problem. Jednym z tego typu kłopotów jest nawarstwiający się kamień nazębny, którego bagatelizowanie prowadzi do powolnego powstawania różnych chorób przyzębia, ze stojącą na czele paradontozą. Czym jest kamień nazębny i jak mu przeciwdziałać? Postaramy się wyjaśnić tę kwestię.
Spis treści
Skąd bierze się kamień nazębny?
Kamień nazębny jest wynikiem niedostatecznej lub niepoprawnie przeprowadzanej higieny jamy ustnej. Po każdym posiłku na powierzchni zębów osadza się płytka bakteryjna, które nieusuwana po kilku godzinach ulega mineralizacji, a następnie przeistoczeniu w kamień nazębny. Początkowo jego odkładanie można zauważyć na krawędzi dziąseł, charakteryzuje się wyglądem ciemnej otoczki. Z czasem zaczyna przedostawać się pod linię dziąseł, gdzie jego wykrycie jest już znacznie utrudnione. Nadmierna ilość kamienia stwarza duże zagrożenie dla tkanek otaczających zęby, gdyż prostą drogą prowadzi do powstawania stanów zapalnych, ostatecznie zaś do paradontozy. Zapobieżenie takiemu stanowi rzeczy jest bardzo istotne, gdyż możemy uniknąć bardziej skomplikowanego leczenia w przyszłości.
Należy zaznaczyć, że tempo i skala powstawania kamienia nazębnego jest uzależniona od przypadku oraz uwarunkowań zdrowotnych lub diety danego Pacjenta. Ryzyko jego pojawienia się jest podwyższone wśród osób palących papierosy czy regularnie spożywających alkohol. Korzystne podłoże dla rozwoju kamienia stanowią także węglowodany, a także nabiał.
Jak kamień nazębny wpływa na kondycję jamy ustnej?
Niekorzystny wpływ kamienia nazębnego jest bezsprzeczny. Obecne w nim bakterie próchnicy sprzyjają niepokojącym zmianom w strukturach szkliwa, ponadto jest on winowajcą powstawania stanów zapalnych dziąseł utrudniających codzienne funkcjonowanie i powodujących kolejne choroby przyzębia. Oprócz tego pojawia się również nieprzyjemny zapach z ust, znany jako halitoza. Najgroźniejsze jest jednak stopniowe rozchwianie zębów, mogące doprowadzić do ich wypadania. Warto wspomnieć o wynikającemu z obecności bakterii zakwaszeniu środowiska jamy ustnej, a także demineralizacji szkliwa, osłabiającej wytrzymałość zębów.