Utrata wszystkich zębów niezwykle negatywnie wpływa na jakość życia. Nic więc dziwnego, że w takich przypadkach Pacjenci decydują się na leczenie stomatologiczne. W takiej sytuacji jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są tradycyjne protezy akrylowe. Niestety posiadają one liczne wady, które mogą wpłynąć na komfort użytkowania. Jak się okazuje, wśród Pacjentów nierzadkim problemem jest złe dopasowanie protezy. Jakie mogą być tego objawy i przyczyny? A także jakie są skuteczne rozwiązania? Spróbujmy nieco bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.
Spis treści
Objawy źle dopasowanej protezy
Lista szczegółowych objawów:
- Ból dziąseł – użytkownicy źle dopasowanej protezy często skarżą się na ból, który może być stały lub sporadyczny.
- Podrażnienia dziąseł – proteza, która nie przylega prawidłowo, może powodować otarcia i podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej, prowadząc do stanów zapalnych.
- Trudności w gryzieniu – nieodpowiednie dopasowanie protezy może uniemożliwiać komfortowe spożywanie pokarmów, co wpływa na jakość życia pacjenta.
- Trudności w mówieniu – proteza, która nie leży prawidłowo, może powodować problemy z wymową, co może być frustrujące dla użytkownika.
- Nieprzyjemne pieczenie w jamie ustnej – użytkownicy mogą odczuwać pieczenie, co jest oznaką podrażnienia błony śluzowej.
- Stan zapalny – może wystąpić stan zapalny, który czasami jest wynikiem reakcji alergicznych na materiały użyte do produkcji protezy.
- Owrzodzenia – długotrwałe noszenie źle dopasowanej protezy może prowadzić do powstawania owrzodzeń w jamie ustnej.
- Złe samopoczucie – uczucie obcego ciała w jamie ustnej może być również nieprzyjemne i niepokojące dla pacjenta.
- Krwawienia i rany – w skrajnych przypadkach mogą wystąpić krwawienia z dziąseł oraz rany, co wymaga natychmiastowej interwencji stomatologicznej.
Jednym z objawów źle dopasowanej protezy może być reakcja alergiczna. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta w gabinecie, gdzie zaproponowane zostaną odpowiednie rozwiązania indywidualnie dopasowane do każdego Pacjenta. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji najczęściej stosuje się nowoczesne metody leczenia bezzębia, które nie powodują pojawienia się reakcji alergicznej.
Z czasem zachodzące zmiany w jamie ustnej mogą spowodować, że proteza stanie się niedopasowana. W takiej sytuacji gryzienie czy przeżuwanie może być znacznie utrudnione. Niestabilne osadzenie protezy w jamie ustnej może wtedy również wywoływać ból lub otarcia. Warto pamiętać, że źle rozdrobnione pożywienie bywa źródłem przeciążenia układu pokarmowego, co negatywnie odbija się na ogólnym stanie zdrowia. Ponadto utrata tkanki kostnej może w konsekwencji doprowadzić do sytuacji, w której proteza wypadnie z jamy ustnej w najmniej oczekiwanym momencie, np. w trakcie śmiechu czy podczas kichania.
Wyraźnym sygnałem źle dopasowanej protezy jest ból i podrażnienia dziąseł. Może to prowadzić do kolejnych zmian, takich jak rany czy stany zapalne. Dlatego tak ważne jest, aby najszybciej jak to możliwe podjąć reakcję i zdecydować się na wizytę w klinice stomatologicznej. To właśnie tam zostaną dobrane odpowiednie metody, które pozwolą Ci cieszyć się pięknym oraz pełnym uśmiechem przez długie lata.
Przyczyny źle dopasowanej protezy
Przede wszystkim źle dobrane materiały mogą powodować reakcje alergiczne. Jest to wyraźny sygnał, że wizyta w gabinecie stomatologicznym to konieczność. Podjęcie szybkiej reakcji pozwoli zapobiec wystąpieniu poważniejszych konsekwencji w przyszłości. Jednak najczęstszą przyczyną źle dopasowanej ruchomej protezy jest czas. Otóż zastosowanie takiej odbudowy nie pozwala zahamować zaniku kości. To w konsekwencji sprawia, że proteza, która na początku pasowała idealnie, staje się niewygodna po kilku latach. Dlatego tak ważne są wizyty kontrolne, na których lekarz może skontrolować stan zdrowia całej jamy ustnej.