Znajomość objawów próchnicy pomoże Ci uchronić uśmiech!
Mimo znacznego postępu technologicznego i coraz większej świadomości społeczeństwa na temat powagi kwestii związanych ze zdrowiem uzębienia, próchnica jest w dalszym ciągu chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że około 98% Polaków w mniejszym lub większym stopniu boryka się z tą niebezpieczną chorobą. Wynik jest zatrważający, jednakże dentyści nie ustają w wysiłkach dotyczących walki ze wspomnianym schorzeniem. Niestety Pacjenci kierują swoje kroki do gabinetu dopiero przy odczuwaniu nieznośnego bólu, co znacznie komplikuje leczenie. Jak rozpoznać potencjalne niepokojące zmiany próchnicowe w domowym zaciszu i z jakimi ubytkami możemy mieć do czynienia? W dalszej części omówimy ten temat!
Spis treści
Zacznijmy od podstaw – czym jest próchnica?
Próchnica jest bakteryjną chorobą o zakaźnym charakterze, dotykającą twardych tkanek uzębienia. Uszkadza ona szkliwo oraz głębsze struktury zęba poprzez demineralizację obecnych w nim substancji nieorganicznych, a następnie poprzez rozpad substancji organicznych (proteliozę). Wynika to z działania kwasów wydzielanych przez drobnoustroje żyjące w pokrywającej zęby płytce bateryjnej lub kamieniu nazębnym. Uszkadzają one szkliwo, dzięki czemu bakterie mogą przenikać w głąb zębiny i miazgi, co ostatecznie spowoduje ich stan zapalny.
Warto znać typowe objawy próchnicy, gdyż dzięki odpowiedniej wiedzy można wcześnie zauważyć niepokojące zmiany oraz szybko skierować się gabinetu stomatologicznego, gdzie ekspert wdroży odpowiednie leczenie. Najczęściej spotykanymi symptomami próchnicy są:
Wrażliwość zębów na zimno lub ciepło;
- nieświeży oddech;
- przebarwienia zębów;
- pojawiający się ból uzębienia;
- ubytki w tkankach zębów.
Zauważmy, że dwa ostanie objawy świadczą już o zaawansowanym stadium próchnicy, które wymaga niezwłocznej konsultacji z dentystą. Choroba będzie postępowała oraz przeniesie się na pozostałą część uzębienia, a jeżeli zostanie zignorowana, doprowadzi do poważnej infekcji miazgi wypełniającej ząb i wymusi konieczność leczenia kanałowego lub jego usunięcia.
Rodzaje ubytków próchnicowych
Jak wspominaliśmy, ubytki próchnicowe pojawiają się na poważniejszym etapie schorzenia. Można je podzielić na dwa rodzaje, a klasyfikacja przebiega na podstawie umiejscowienia zmian próchniczych na zębie:
- Ubytki koronowe – pojawiają się one na powierzchniach żujących oraz w trudno dostępnych przestrzeniach między zębami. To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj ubytków, występujący zarówno u dorosłych, jak i u dzieci;
- ubytki korzeniowe – ponieważ korzenie zębowe nie są chronione przez warstwę szkliwa, próchnica pojawia się na nich znacznie łatwiej. Najczęściej pojawia się ona w tym miejscy dzięki powolnemu obniżaniu się dziąseł (recesji), które odsłaniają szyjki zębów oraz wspomniane korzenie.