Wypełnienia amalgamatowe jeszcze kilkanaście lat temu były standardowymi „plombami” służącymi odbudowie ubytków wywołanych przez próchnicę lub mechaniczne urazy uzębienia. Oczywiście stanowiły one skuteczne rozwiązanie problemu, jednakże nieustający postęp sprawił, iż obecnie dentyści dysponują znacznie nowocześniejszymi materiałami. Ponieważ amalgamat bywa nieszczelny, warto podjąć się jego wymiany. Jakie jeszcze korzyści płyną z zastosowania bardziej zaawansowanych wypełnień? Omówimy tę kwestię.
Spis treści
Czym są wypełnienia amalgamatowe?
Amalgamaty to przestarzały obecnie materiał, z którego wykonywano wypełnienia odbudowujące różnego rodzaju uszkodzenia uzębienia. Cechowały się one znaczną wytrzymałością, jednakże ich estetyka ani trochę nie harmonizowała się z naturalnymi tkankami zęba, szczególnie pod względem koloru. Obecnie wypełnienia amalgamatowe są nadal dostępne w placówkach przeprowadzających leczenia zachowawcze w ramach NFZ, jednakże dentyści przeważnie rezygnują z ich wykorzystania na rzecz znacznie nowocześniejszych odpowiedników światłoutwardzalnych.
Właściwości wypełnień amalgamatowych
„Plomby” amalgamatowe wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością, która w większości przypadków pozwalała Pacjentom na długotrwałe użytkowanie. Niestety, trwałość tego rodzaju wypełnień uzyskiwana jest kosztem bardzo niskiej estetyki. Amalgamaty mają charakterystyczny ciemny kolor oraz charakterystyczną fakturę przypominającą metal. Warto dodać, że stare wypełnienia amalgamatowe mają mniejszą szczelność, co otwiera bakteriom z jamy ustnej drogę do przenikania pod odbudowę.
Warto wspomnieć, że niektóre odmiany amalgamatów miały szkodliwy wpływ na ogólne zdrowie organizmu. Chodzi tutaj przede wszystkim o wypełnienia z fazą gamma 2, które uwalniały cząsteczki rtęci przenikające do pozostałych układów ustroju. Obecnie do użytku dopuszczone są jedynie odpowiedniki pozbawione fazy gamma 2 i tylko one mogą być wykorzystywane do leczenia zachowawczego refundowanego przez NFZ.