Bardzo wielu Pacjentów boryka się z ubytkami w uzębieniu oraz wadami zgryzu, które obniżają funkcjonalność jamy ustnej oraz utrudniają wiele czynności. Najbardziej zauważalne są oczywiście kłopoty podczas jedzenia, jednakże nie są one jedynymi. Jak się okazuje, problemy mogą także dotyczyć wymowy! Niewłaściwa artykulacja pogarsza pewność siebie oraz powoduje powolne wycofanie z życia towarzyskiego, co z kolei wpływa na samopoczucie psychiczne.
Spis treści
Braki w uzębieniu – prosta droga do problemów z wymową
Nawet pojedynczy ubytek w uzębieniu może doprowadzić do poważnych kłopotów z wymową, szczególnie gdy pojawia się w przedniej części jamy ustnej. Wówczas zaburzona zostaje praca języka, który traci swoje podparcie i nie jest w stanie przybrać odpowiedniej pozycji wymaganej przy artykulacji części głosek. Szczególnie chodzi tutaj o głoski wargowo-zębowe (f, w) i przedniojęzykowo-zębowe (d, t, c, dz, ł).
Problem można jednak skutecznie rozwiązać dzięki odbudowie utraconego uzębienia przy pomocy różnego rodzaju prac protetycznych, np. koron, mostów lub protez. Osadza się je na sąsiadujących z ubytkiem oszlifowanych zębach stałych lub wszczepionych implantach – ze względu na brak ingerencji w zdrowe tkanki rekomendowane jest to drugie rozwiązanie. Rekonstrukcja wyeliminuje kłopoty z wymową oraz ułatwi wiele innych czynności, w tym dokładne przeżuwanie pokarmów.