Można by pomyśleć, że nie trzeba zbyt dokładnie dbać o implanty. Przecież to nie są prawdziwe zęby. Nie grozi im próchnica. Czy więc należy poświęcać dużo uwagi ich higienie? Otóż, wbrew pozorom, dbanie o higienę jamy ustnej powinno być dla każdego Pacjenta z implantami bardzo ważną sprawą. Poniżej znajdziesz rady, w jaki sposób odpowiednio zadbać o implanty, i dowiesz się, dlaczego jest to takie istotne.
Spis treści
Jak dbać o implanty po zabiegu?
Duże znaczenie ma to, w jaki sposób zadbasz o implanty zaraz po ich wszczepieniu. Bezpośrednio po zabiegu należy zrobić na twarz okład z lodu. Do czasu całkowitego ustąpienia znieczulenia należy powstrzymać się z jedzeniem i piciem. Później można już jeść, ale należy pamiętać, aby po każdym posiłku wypłukać usta przegotowaną letnią wodą. Skoro już o płukaniu mowa, to kilka razy dziennie należy stosować specjalistyczne antybakteryjne płukanki.
Nie wszystkie aktywności są wskazane, gdy jest się świeżo po wszczepieniu implantów. Zaleca się, aby w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu ograniczyć mówienie, a także uprawianie sportu, dźwiganie ciężarów i ogólnie wszelki wysiłek fizyczny. Nie powinno się też w tym czasie pić alkoholu, palić papierosów, spożywać gorących posiłków, ani korzystać z sauny i solarium. Należy powstrzymać się od manipulowania językiem w okolicach implantu.
Przy myciu zębów powinno się unikać szczotkowania miejsca implantacji. Przez pierwsze tygodnie po zabiegu do czyszczenia okolicy gojącej się rany należy używać szczoteczki do zębów ze specjalnego miękkiego włosia.
W okresie sześciu tygodni po zdjęciu szwów w dalszym ciągu trzeba dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, by nie pojawiły się zakłócenia procesu zrastania się implantu z kością. Okolice implantacji wciąż trzeba oczyszczać delikatnie, masując dziąsła miękką szczoteczką. Jednocześnie trzeba unikać dotykania miejsca wszczepu językiem lub palcami.
Pamiętaj też o tym, żeby przestrzegać wizyt kontrolnych, nawet jeżeli masz wrażenie, że proces gojenia przebiega bez zakłóceń. Jedynie stomatolog może fachowo ocenić prawidłowość jego przebiegu.
Jak dbać o implanty zębowe po zrośnięciu z kością?
Niektórzy Pacjenci mają o implantach błędne wyobrażenie. Sądzą, że nie trzeba o nie szczególnie dbać, ponieważ nie są to prawdziwe zęby, więc nie zagraża im próchnica.
Jednak w żadnym wypadku nie należy zaniedbywać higieny jamy ustnej. Przy niewłaściwej pielęgnacji może dojść do obniżenia dziąseł. W takiej sytuacji implant zostaje odsłonięty. Budowa implantu jest taka, że między tytanowym korzeniem a koroną protetyczną może dochodzić do gromadzenia się resztek pokarmowych. W efekcie powstaje kamień nazębny. Z czasem się on nawarstwia i może wywołać zapalenie okołoimplantowe. Skutki tej choroby mogą być poważne – w najgorszym wypadku może dojść do tego, że implant utraci podparcie kostne i wypadnie.
Dlatego prawidłowe czyszczenie protetycznych uzupełnień osadzonych na implantach jest równie ważne jak mycie naturalnych zębów. Dzięki dbaniu o właściwą higienę jamy ustnej można długo cieszyć się odbudowanym uzębieniem.
W jaki sposób o tę higienę zadbać? Oczywiście przede wszystkim ważne jest mycie zębów. Zasadniczo powinno się to robić po każdym posiłku, ale zrozumiałe, że czasem po prostu nie ma takiej możliwości. Niezbędnym minimum jest umycie zębów dwa razy dziennie – rano oraz wieczorem przed udaniem się na spoczynek.
Przy implantach zaleca się stosowanie szczoteczki o miękkim włosiu. Można rozważyć zakup szczoteczki jednopęczkowej. Jej włosie skupione jest w zaokrąglony pęczek. To rozwiązanie ułatwia dbanie o implanty. Przykłada się włosie do linii dziąsła i prowadzi je wzdłuż niej z niewielkim tylko naciskiem. To umożliwia skuteczne przyszyjkowe czyszczenie implantów.
Bardzo ważne jest też dokładne czyszczenie międzyzębowych przestrzeni otaczających implant, szczególnie tych miejsc, w których korona protetyczna styka się z dziąsłem. Wokół implantu występuje szpara. Przez to resztki pokarmowe mogą wniknąć pod dziąsło, a jeżeli do tego dojdzie, może się wywiązać stan zapalny.
Żeby uniknąć takich przykrych komplikacji, warto zaopatrzyć się w irygator. To urządzenie wytryskuje pod ciśnieniem strumień wody i w ten sposób dokładnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, w tym również okolice implantu.
Umów się na wizytę
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących implantów zębowych lub w przypadku wystąpienia objawów zaniedbań w ich właściwej higienie, umów się na wizytę w Centrum Stomatologicznym dr Bartosza Jadczyka. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz.