Na czym polega zgorzel zęba? Jaki jest przebieg tej dolegliwości i w jaki sposób można z nią sobie poradzić?
Spis treści
Co to jest zgorzel zęba?
Zgorzel to taki stan, w którym na skutek działania bakterii dochodzi do gnilnego rozpadu tkanek. Może się to przydarzyć różnym tkankom organizmu, które są wystawione na działanie czynników zewnętrznych. Również miazga zęba nie jest bezpieczna przed tym zagrożeniem. Trzeba tu bowiem zaznaczyć, że “zgorzel zęba” to określenie nieco nieścisłe – tak naprawdę ta przypadłość dotyczy nie całego zęba, a właśnie miazgi. To stan podobny do martwicy miazgi, ale są pewne różnice – przede wszystkim w przypadku zgorzeli dochodzi do gnilnego rozpadu, co można poznać po charakterystycznym zapachu.
Jak powstaje zgorzel zęba?
Miazga jest jedyną żywą tkanką zęba. Jej zadaniem jest dostarczanie mu tlenu i substancji potrzebnych, by mógł on prawidłowo funkcjonować. Jest ona osłaniana przez szkliwo i zębinę, jednak te twarde tkanki mogą ulec zniszczeniu w wyniku działania próchnicy.
Podczas jedzenia na zębach odkłada się płytka bakteryjna. Można ją w prosty sposób usunąć – wystarczy regularnie i dokładnie myć zęby. Jeśli jednak się tego zaniedba, to już w kilkanaście godzin pod wpływem substancji mineralnych zawartych w ślinie płytka nazębna ulega mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny. Żyjące na nim bakterie są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Odżywiają się cukrem, a w tym procesie produkują kwaśne substancje, które uszkadzają zmineralizowane tkanki zębów. A jeśli toksyny bakteryjne przenikną do miazgi, podrażniają ją i stają się przyczyną rozwoju stanu zapalnego.
Jak przebiega zgorzel zęba?
Niestety w wielu przypadkach zgorzel zęba może przebiegać bezobjawowo, Pacjent więc nawet nie wie, że z zębem dzieje się coś niedobrego. Chociaż w metabolicznych procesach bakterii i podczas rozpadu tkanek są wydzielanie silnie toksyczne związki chemiczne, to gazy powstające w tym procesie często znajdują ujście – wystarczy tylko, by komora zęba była otwarta. Wówczas Pacjent nie odczuwa dolegliwości z powodu zgorzeli.
Inaczej jest, jeżeli komora zęba jest zamknięta. Gazy te przyczyniają się wtedy do zwiększenia ciśnienia, co jest źródłem silnego pulsującego bólu. Ciśnienie może też sprawić, że dojdzie do przepchnięcia produktów rozpadu zgorzelinowego przez otwór wierzchołkowy i przedostania się ich do tkanek otaczających korzeń.
Główny kanał korzeniowy znajduje się w bezpośrednim kontakcie z tkankami okołowierzchołkowymi, toteż dochodzi do rozprzestrzeniania się zakażenia w kierunku ozębnej i kości wyrostka zębodołowego. Jeżeli ogarnie przyzębie brzeżne, ogniska zapalne mogą się przenosić na sąsiednie korzenie.
Charakterystyczne objawy zgorzeli zęba to zmiana koloru zęba (staje się ciemniejszy niż pozostałe zęby, jego odcień jest szary lub brązowy), przykry zapach z ust, nieprzyjemny posmak oraz uczucie wysadzania zęba z zębodołu.
Jak leczy się zgorzel zęba?
Dokładna diagnostyka, oparta o badania obrazowe, pozwala stwierdzić, w jakiej fazie znajduje się choroba, Na odpowiednio wczesnym etapie problem można rozwiązać dzięki leczeniu kanałowemu, a zatem usunięciu chorych tkanek, opracowaniu kanałów i wypełnieniu ich ciekłą gutaperką. Jeżeli jest już za późno na taką interwencję, jedynym wyjściem jest ekstrakcja zęba.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o zgorzeli zęba, zapraszamy do Centrum Stomatologicznego Dr. Bartosza Jadczyka. Na wizytę u nas możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz.