Ból przy żuciu, ograniczona ruchomość ust – to symptomy, które mogą wskazywać na problem zwany szczękościskiem. To nie tylko uciążliwe dolegliwości, ale również sygnały alarmowe, które mogą informować o poważniejszych konsekwencjach dla zdrowia. Czym dokładnie jest szczękościsk? Jakie są jego przyczyny i skutki? Jak można skutecznie z nim walczyć?
Spis treści
Czym dokładnie jest szczękościsk?
Szczękościsk to patologiczny stan, który charakteryzuje się ograniczeniem możliwości pełnego otwarcia ust. Jest on konsekwencją nadmiernego skurczu mięśni, którego przyczyny mogą mieć różnorodny charakter, w tym stomatologiczny, neurologiczny lub laryngologiczny.
Diagnoza zaawansowania szczękościsku opiera się na dokładnym badaniu stomatologicznym, którego zadaniem jest określić poziom zaawansowania szczękościsku, a także wskazać jego przyczyny.
Przyczyny występowania szczękościsku
Wyróżnia się dwie grupy przyczyn: miejscowe i ogólne. Do pierwszej z nich zaliczamy:
- zwyrodnienie elementów stawu,
- ropień okolicy stawowej,
- urazy i zesztywnienie stawu,
Z kolei za przyczyny ogóle uznajemy:
- stany zapalne gardła,
- padaczka,
- tężec,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- ropień i udar mózgu,
- zmiany o charakterze nowotworowym,
Leczenie szczękościsku – na czym polega?
Leczenie szczękościsku zazwyczaj skupia się na eliminacji choroby podstawowej, która doprowadziła do wystąpienia tego schorzenia. Poprzez zastosowanie odpowiednich metod postępowania możliwe jest złagodzenie tej nieprzyjemnej dolegliwości. Istotnym elementem jest właściwe zidentyfikowanie przyczyn. W przypadku, gdy za szczękościskiem stoi infekcja bakteryjna lub wirusowa, wymagane może być zastosowanie farmakoterapii. Jeśli przyczyną jest na przykład guz mózgu lub padaczka, niezbędna może być trwała terapia neurologiczna. Szczękościsk wywołany traumą emocjonalną lub histerią często wymaga kombinacji farmakoterapii i psychoterapii, czasem wymagającej wielu sesji terapeutycznych w celu zminimalizowania ryzyka nawrotu problemu.
W przypadku dysfunkcji stawu żuchwowo-skroniowego leczenie może obejmować noszenie specjalnych szyn okluzyjnych. Te urządzenia, noszone przez co najmniej 8 godzin dziennie, często głównie w nocy, zmniejszają ból poprzez redukcję napięcia mięśni oraz poprawiają ruchomość żuchwy. Czasami przyczyną szczękościsku mogą być również prozaiczne czynniki, takie jak niedawno usunięty ząb trzonowy lub potrzeba leczenia dużego, zainfekowanego ubytku. W takich przypadkach konieczne jest leczenie stomatologiczne oraz objawowe, często obejmujące stosowanie leków przeciwbólowych, aż do ustąpienia dolegliwości. Czasami wystarczy jedynie czas, aby stan zdrowia Pacjenta powrócił do normy po zabiegu stomatologicznym.
Dowiedz się więcej
Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej – zapisz się do nas na wizytę. Możesz to zrobić telefonicznie +48 91 419 90 00 lub poprzez wygodny formularz kontaktowy, który jest dostępny na naszej stronie internetowej.