Absolwentka dwóch kierunków szkoły medycznej – asystentka i higienistka stomatologiczna – posiada kilkuletnie praktyczne doświadczenie w stomatologii. W naszym Centrum Stomatologicznym odpowiada za organizację pracy, dokładając wszelkich starań, aby Pacjenci otrzymywali profesjonalną obsługę. Jej dotychczasowe doświadczenie zawodowe pozwoliło jej zrozumieć, jak istotne jest indywidualne podejście do potrzeb każdego Pacjenta oraz skuteczna organizacja pracy zarówno własnej, jak i całego zespołu.
Profilaktyka stomatologiczna Szczecin
Co musisz wiedzieć o profilaktyce?
Regularne wizyty kontrolne oraz przeprowadzanie zabiegów profilaktyczno-higienizacyjnych pozwalają na utrzymanie zdrowia jamy ustnej na długie lata. W ten sposób zapobiegamy powstaniu próchnicy, chorób błony śluzowej, dziąseł i przyzębia. Jesteśmy zdecydowanymi propagatorami słynnej maksymy Hipokratesa: ,,morbum evitare quam curare facilius est” (,,lepiej zapobiegać niż leczyć”).
higienizacja szczecin
Wszystkiemu winne bakterie
Przyczyną powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej, w tym zapalenia dziąseł i przyzębia oraz powstawania próchnicy zębów są drobnoustroje zlokalizowane w płytce bakteryjnej.
Płytka bakteryjna powstaje w wyniku zaniedbań higienicznych lub nieodpowiedniej techniki mycia zębów. W miejscach niedoczyszczonych z czasem zbiera się osad bakteryjny zwany płytką nazębną, który jest przyczyną wielu chorób jamy ustnej, w tym próchnicy. Regularne wizyty higienizacyjne pozwalają na usuniecie płytki bakteryjnej i pozbycie się kamienia nazębnego, który wtórnie tworzy się na bazie płytki. Higienizację w gabinecie stomatologicznym należy przeprowadzać zwykle co 6 miesięcy. Podczas jej trwania higienistka stomatologiczna dokładnie oczyszcza zęby, a lekarz weryfikuje stan zdrowia jamy ustnej w trakcie wizyty kontrolnej.
Prawidłowa higiena jamy ustnej
W celu zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej należy szczotkować zęby po każdym posiłku, przynajmniej 2 razy dziennie przez 3-4 minuty. Niezależnie powinno się używać również nici dentystycznych do dokładnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Pacjenci, którzy chcą dodatkowo zadbać o stan swojego uzębienia i dziąseł mogą stosować specjalistyczne płukanki do ust. Gdy nie ma możliwości umycia zębów, warto skorzystać z gumy do żucia lub chociaż przepłukać usta wodą.
Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?
Nawarstwiający się kamień nazębny jest źródłem wielu chorób, z którymi może borykać się uzębienie. Najpopularniejszymi z nich są powszechnie występująca próchnica oraz paradontoza, określana często mianem stanu zapalnego przyzębia. To najczęstsze winowajczynie utraty zębów, których leczenie nierzadko jest rozciągnięte w czasie i generuje znaczne koszta, a co najgorsze – stres. Dlatego przeprowadzanie regularnych wizyt kontrolnych jest niezwykle istotne, pozwolą one stomatologowi na wczesne wykrycie niepokojących zmian w jamie ustnej, zaś w razie potrzeby wdrożenie działań zapobiegawczych. Tym sposobem ewentualna terapia będzie znacznie ułatwiona lub można będzie nawet jej uniknąć.
Doświadczeni eksperci
Działania profilaktyczne są jednym z podstawowych sposobów ochrony uśmiechu przed różnego rodzaju problemami. W naszej klinice tego typu zabiegami zajmują się doświadczone higienistki stomatologiczne, które zdobywały swoje doświadczenie poprzez praktykę pod okiem wybitnych stomatologów. Jednakże wbrew obiegowej opinii ich rola nie ogranicz się jedynie do przeprowadzania działań profilaktycznych – ich zadaniem jest edukacja wszystkich Pacjentów na temat zagadnień związanych z utrzymywaniem dobrej kondycji uśmiechu oraz korzystnych nawyków.
Protokół GBT
W Centrum Stomatologicznym Dr Bartosza Jadczyka zabiegi profilaktyczne wykonujemy w oparciu o protokół GBT (Guided Biofilm Therapy). Jest to uznana metoda planowania zabiegów na podstawie indywidualnej diagnozy umożliwiająca zminimalizowanie ich inwazyjności przy zachowaniu ich pełnej skuteczności. Zastosowanie tego protokołu umożliwia pracę z największym możliwym poszanowaniem tkanek i biofilmu jamy ustnej. Zabieg jest bezpieczny i precyzyjny.
Zabieg wykonywany w protokole GBT składa się z ośmiu etapów.
- Diagnoza – na początek dokonuje się dokładnej oceny stanu jamy ustnej Pacjenta. Sprawdza się zarówno zdrowe zęby, jak i te dotknięte próchnicą, ocenia obecność stanów zapalnych dziąseł i przyzębia.
- Wybarwianie – dzięki zastosowaniu wybarwiających gąbek lekarz demonstruje Pacjentowi wybarwiony biofilm, pokazując, których miejsc nie doczyszcza on w swojej codziennej domowej pielęgnacji zębów.
- Motywacja – ten etap służy uzmysłowieniu Pacjentowi, jak ogromną wagę ma profilaktyka, oraz udzieleniu mu instruktażu higieny jamy ustnej w domowych warunkach, Pacjent zostaje poinstruowany, jakich używać szczoteczek, jak korzystać z nici dentystycznej i irygatora.
- Airflow – przy pomocy dyszy z podgrzewaną wodą i piasku stomatologicznego oczyszcza się zarówno naturalne zęby Pacjenta, jak i implanty czy wypełnienia. Ten etap obejmuje usuwanie biofilmu nad i poddziąsłowo, a także oczyszczanie tkanek miękkich – dziąseł, podniebienia, języka.
- Perioflow – w tym kroku usuwa się biofilm zalegający w głębokich kieszonkach przy naturalnych zębach, implantach i furkacjach korzeni.
- Piezon – na tym etapie usuwany jest kamień nazębny, zarówno nad jak i poddziąsłowo. Następnie czyści się kieszonki oraz okolice wokół implantów i protetycznych uzupełnień.
- Kontrola – teraz trzeba ocenić efekty wcześniejszych czynności; sprawdzić, czy nigdzie nie pozostał nieusunięty biofilm bądź kamień. Dokonywana jest też diagnoza stanu próchnicy. Następnie zęby są zabezpieczane fluorem.
- Plan wizyty – ostatni etap polega na ułożeniu planu harmonogramu kolejnych wizyt. Plan ten jest indywidualnie dostosowany do Pacjenta w oparciu o ocenę jego klinicznych potrzeb. Pacjent może też na tym etapie podzielić się wrażeniami po zabiegu.
Poznaj naszych ekspertów wykonujących zabiegi profilaktyczne:
Dyplomowana higienistka, pełniąca funkcję asystentki stomatologicznej, zajmuje się profilaktyką – instruuje Pacjentów, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz wykonuje zabiegi usuwania kamienia, piaskowania, fluoryzacji i wybielania. Jest pracowita i sumienna, z pełnym zaangażowaniem podchodzi do każdego zadania, nieustannie rozwijając swoje umiejętności poprzez udział w różnorodnych kursach. Nasza higienistka dba o dobre samopoczucie i komfort Pacjenta podczas wizyt, promieniując uśmiechem i wykazując wyjątkową empatię. Prywatnie lubi spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, a jej pasje to fotografia, moda i podróże.
Dyplomowana asystentka i higienistka stomatologiczna z kilkuletnim doświadczeniem. W klinice pełni rolę asystentki stomatologicznej oraz zajmuje się profilaktyką – instruuje Pacjentów, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, wykonuje zabiegi usuwania kamienia, piaskowania, fluoryzacji oraz wybielania.
Jest profesjonalna, sumienna i odpowiedzialna, a jednocześnie pełna poczucia humoru, które szczególnie ceni u osób w swoim otoczeniu. Empatyczna wobec Pacjentów – zawsze dba o to, aby czuli się komfortowo i bezpiecznie podczas wizyt w gabinecie. Prywatnie jest żoną i mamą trzech synów. Czas wolny chętnie spędza zarówno w domowym zaciszu, jak i w towarzystwie znajomych. Uwielbia czytać dobre książki oraz oglądać mecze piłki nożnej. Interesuje się także aranżacją i dekoracją wnętrz.
Zrozum więcej dzięki animacjom!
piaskowanie zębów szczecin
Rodzaje zabiegów profilaktycznych wykonywane w gabinetach dr. Jadczyka:
- usuwanie kamienia nazębnego (skaling) – w przypadku zalegania kamienia nazębnego na powierzchni zębów higienistka przeprowadza skaling. Szczególnie jest on zalecany u Pacjentów, u których kamień nazębny nie pozwala na prawidłową ocenę uzębienia. Skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy jest przeprowadzany przy użyciu ultradźwięków i zakończony zostaje polerowaniem koron zębów. Cała procedura jest niemal całkowicie bezbolesna.
- piaskowanie – wykonywane jest w przypadku wystąpienia przebarwień zębów, które powstają w wyniku spożywania kawy, herbaty, wina lub palenia papierosów. Higienistka usuwa przebarwienia przy użyciu piaskarki. Zabieg jest zupełnie bezbolesny.
- fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych – zabieg dostarczający zębom odpowiednie dawki fluoru. Jest przeprowadzany u Pacjentów, którzy chcą wzmocnić swoje zęby i zabezpieczyć je przed próchnicą. Wykonywany jest profilaktycznie u dzieci i dorosłych. Jest również zalecany w początkowej fazie próchnicy, kiedy nie doszło jeszcze do nieodwracalnych zniszczeń. Fluoryzację stosuje się także w leczeniu nadwrażliwości zębów.
- lakierowanie – jedna z metod dostarczania dodatkowych dawek fluoru. Polega na pokryciu powierzchni zębów specjalnym lakierem. Preparat, nałożony za pomocą pędzelka, stopniowo uwalnia dobroczynny dla zębów pierwiastek. Dzięki temu szkliwo wzmacnia się i zyskuje większą odporność na działanie bakterii oraz kwasów.
- lakowanie zębów u dzieci – zabieg polegający na wypełnieniu specjalnym lakiem szczelinowym wszystkich mikroszczelin, które występują na powierzchni zęba. Jest to bezpieczna i bezbolesna procedura, która zapobiega rozwojowi bakterii w trudno dostępnych miejscach. Dzięki temu ryzyko powstania próchnicy znacznie się zmniejsza. Lakowanie najczęściej wykonujemy w przypadku zębów stałych, natychmiast po ich całkowitym wyrznięciu.
Profilaktyka | ||
---|---|---|
Kompleksowa higienizacja | od 350 zł | Najlepszym sposobem na zachowanie pięknego uśmiechu jest regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne i higienizacyjne. Profesjonalna higienizacja zębów obejmuje bezbolesne i całkowicie bezinwazyjne zabiegi, które mogą w znaczny sposób przyczynić się do utrzymania zdrowia jamy ustnej: skaling (usunięcie kamienia), piaskowanie, polerowanie. Zaleca się ich wykonywanie w jednym pakiecie, ponieważ przynoszą wtedy najlepsze efekty. Po konsultacji ze stomatologiem wizytę o charakterze profilaktycznym można uzupełnić także o fluoryzację zębów. |
Poznaj najczęstsze pytania do leczenia