Co musisz wiedzieć o stomatologii dziecięcej?
W gabinecie dr. Jadczyka stosujemy filozofię bezstresowego leczenia małych Pacjentów. Nie przymuszamy dzieci do leczenia stomatologicznego. Stawiamy na edukację oraz profilaktykę zarówno dzieci, jak i rodziców.
Wiemy, jak ważne jest pierwsze, pozytywne wrażenie – zwłaszcza u najmłodszych. Właśnie dlatego kontakt dziecka z dentystą warto rozpocząć od wizyty adaptacyjnej. W jej trakcie mały Pacjent będzie miał okazję zapoznać się z gabinetem, lekarzem i narzędziami, z których korzysta stomatolog. Lekarz powoli przekona malucha do siebie i do współpracy na fotelu stomatologicznym.
Dzięki temu wizyta w gabinecie stanie się dla dziecka czymś naturalnym i chętnie przyjdzie na kolejną, a w przyszłości bez obaw podejmie leczenie stomatologiczne.
Najlepszym sposobem na przekonanie dziecka do stomatologa jest unikanie konieczności odbywania wizyt bólowych, które mają miejsce najczęściej w wyniku zaawansowanej próchnicy. Pierwsza wizyta tego typu niejednokrotnie powoduje u dzieci traumę, a w jej efekcie znacznie trudniejsze podjęcie leczenia w przyszłości.
W gabinecie dr. Jadczyka stosujemy filozofię bezstresowego leczenia małych Pacjentów. Nie przymuszamy dzieci do leczenia stomatologicznego. Stawiamy na edukację oraz profilaktykę zarówno dzieci, jak i rodziców.
Nowoczesne znieczulenie komputerowe
W naszej klinice stomatologicznej zawsze dbamy o najwyższy komfort Pacjentów. Dlatego też szczególną wagę przykładamy do tego, aby wszystkie zabiegi były całkowicie bezbolesne. Z tego powodu każdy z gabinetów naszej kliniki został wyposażony w system komputerowego znieczulenia. To właśnie dzięki niemu możliwe jest przejście przez wszystkie zabiegi komfortowo i bez stresu. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że podawanie znieczulenia jest ściśle kontrolowane przez komputer, co pozwala maksymalnie ograniczyć dyskomfort podczas podawania znieczulenia. Zaprogramowane tryby pracy w urządzeniu pozwalają na wykonanie znieczulenia w najbardziej optymalny dla Pacjenta sposób.
stomatolog dziecięcy szczecin
Wizyta adaptacyjna
Wiemy, jak ważne jest pierwsze, pozytywne wrażenie – zwłaszcza u najmłodszych. Właśnie dlatego kontakt dziecka z dentystą warto rozpocząć od wizyty adaptacyjnej. W jej trakcie mały Pacjent będzie miał okazję zapoznać się z gabinetem, lekarzem i narzędziami, z których korzysta stomatolog. Lekarz powoli przekona malucha do siebie i do współpracy na fotelu stomatologicznym. Dzięki temu wizyta w gabinecie stanie się dla dziecka czymś naturalnym i chętnie przyjdzie na kolejną, a w przyszłości bez obaw podejmie leczenie stomatologiczne.
Etapy leczenia dzieci
Najlepszym sposobem na przekonanie dziecka do stomatologa jest unikanie konieczności odbywania wizyt bólowych, które mają miejsce najczęściej w wyniku zaawansowanej próchnicy. Pierwsza wizyta tego typu niejednokrotnie powoduje u dzieci traumę, a w jej efekcie znacznie trudniejsze podjęcie leczenia w przyszłości.
Jeśli pierwsza wizyta nie jest wywołana intensywnym bólem zęba, rozpoczynamy od wizyty adaptacyjnej, na której mały Pacjent stopniowo poznaje gabinet i przekonuje się do dentysty. Jeżeli dziecko będzie chciało podjąć współpracę ze stomatologiem, już podczas tej wizyty może zostać przeprowadzone wstępne leczenie. W razie konieczności zostaje wykonana dokładniejsza diagnostyka, a na jej podstawie nasz zespół ekspertów tworzy plan leczenia Pacjenta, który powoli wdrażamy. Nigdy nie należy podejmować leczenia stomatologicznego, zmuszając dziecko do współpracy. Należy dać mu czas na zaadaptowanie się w nowym środowisku. Ilość wizyt adaptacyjnych powinna być taka, jaka jest niezbędna do przeprowadzenia bezstresowego leczenia stomatologicznego.
1. Wizyta adaptacyjna – mały Pacjent poznaje gabinet, stomatologa i narzędzia.
2. Kompleksowa diagnostyka – badamy stan zdrowia jamy ustnej Pacjenta. To kluczowy etap, ponieważ szczegółowo przeprowadzona diagnostyka pozwala na dokładne zaplanowanie leczenia i jego bezpieczne zrealizowanie. Na koniec wizyty rozmawiamy z rodzicami, jakie kroki należy podjąć, aby wyleczyć ząbki lub utrzymać je w zdrowiu.
3. Leczenie – po rozmowie z rodzicami podejmujemy dalsze kroki w celu przeprowadzenia zabiegów stomatologicznych. Zazwyczaj jest to higienizacja i proste zabiegi profilaktyczne, takie jak fluoryzacja. Jeśli jednak występuje konieczność podjęcia zasadniczego leczenia, wykonujemy je przy pomocy najnowocześniejszych technologii, dzięki czemu zabiegi są całkowicie bezpieczne i skuteczne. W przypadku najmłodszych Pacjentów, u których stres związany z wizytą w gabinecie stomatologicznym jest znaczny, można wykorzystać gaz rozweselający. Wprowadza on małego Pacjenta w stan odprężenia i ułatwia przeprowadzenie leczenia. Jest to całkowicie bezpieczna metoda.
4. Edukacja – na koniec edukujemy rodziców i dzieci, jak prawidłowo dbać o zęby. Pomagamy wybrać odpowiednią szczoteczkę i pastę oraz tłumaczymy, jak ważna jest profilaktyka, zwłaszcza w młodym wieku.
dentysta dziecięcy szczecin
Jakie zabiegi najczęściej wykonujemy u najmłodszych Pacjentów?
- Fluoryzacja – całkowicie bezpieczny i bezbolesny zabieg mający na celu ochronę szkliwa przed bakteriami, które mogą powodować próchnicę. Polega na dostarczeniu dodatkowych dawek fluoru, które wzmacniają szkliwo. Fluoryzację w celach profilaktycznych należy wykonywać co kilka miesięcy.
- Lakierowanie – to jedna z metod fluoryzacji, polegająca na pokryciu wszystkich zębów lakierem za pomocą specjalnego pędzelka. Zabieg ten dostarcza fluor stopniowo przez dłuższy czas, dzięki czemu szkliwo staje się kilkukrotnie bardziej odporne na działanie bakterii oraz kwasów.
- Lakowanie – pełni funkcję ochronną przed próchnicą. To bezpieczny i bezbolesny zabieg polegający na wypełnieniu szczelin, które występują na powierzchni zęba specjalnym lakiem szczelinowym. Lakowanie eliminuje rozwój bakterii w trudno dostępnych miejscach, znacznie zmniejszając ryzyko powstania próchnicy. Lakowanie najczęściej wykonujemy na zębach stałych, natychmiast po ich całkowitym wyrznięciu: szóstkach około 6 roku i siódemkach około 12 roku życia.
- Podcięcie wędzidełka – to zabieg całkowicie bezbolesny; wykonywany jest w komputerowym znieczuleniu i ma za zadanie zwiększenie ruchomości wargi lub języka. Podcięcie wędzidełka najczęściej zleca ortodonta przed założeniem aparatu na zęby lub logopeda, jeśli zauważy zmniejszoną ruchliwość aparatu mowy.
Dlaczego warto wybrać gabinety dr. Jadczyka?
- unikatowe rozwiązania – w naszej klinice korzystamy z najnowocześniejszych technologii, które pozwalają na wykonanie całkowicie bezbolesnego i bezpiecznego leczenia. Nie musisz się obawiać, że wizyta Twojego dziecka u dentysty będzie wiązała się z negatywnymi odczuciami.
- gaz rozweselający – pozwala dzieciom na wyjątkowo komfortowe leczenie stomatologiczne. Polecamy go u każdego dziecka, ponieważ znosi nieprzyjemne doznania i stres towarzyszący zabiegowi. Podtlenek azotu (właściwa nazwa gazu rozweselającego), podawany przez maseczkę zakładaną na nos, odpręża Pacjenta przy jednoczesnym zachowaniu pełnej świadomości.
- specjalistyczne podejście – sami jesteśmy rodzicami i wiemy, jak ważne jest odpowiednie podejście do najmłodszych Pacjentów. Nasi pracownicy uwielbiają pracę z dziećmi i nie tylko leczą ząbki, ale równie chętnie edukują i bawią się z małymi Pacjentami. Dzięki temu dzieci czują się w naszym gabinecie w pełni komfortowo i chętnie wracają do nas na kolejne wizyty.
- nie tylko leczymy, ale też uczymy – zwracamy szczególną uwagę na uświadomienie zarówno dzieciom, jak i rodzicom, jakie korzyści przynosi regularne dbanie o zęby. Starannie tłumaczymy, dlaczego warto mieć zdrowe zęby i jednocześnie przestrzegamy przed konsekwencjami zaniedbań. Ponadto odpowiadamy na wszystkie pytania oraz doradzamy, jak w domowym zaciszu dbać o zdrowie jamy ustnej.
Kiedy należy zgłosić się do dentysty?
Chociaż na współpracę dziecka z dentystą możemy liczyć najwcześniej w wieku 3 lat, warto udać się do stomatologa już w chwili, gdy zaczną wyrzynać się pierwsze ząbki. Dentysta może wtedy „policzyć i pomalować” ząbki, a także udzielić niezbędnych wskazówek, jak prawidłowo o nie dbać. Z pewnością wiedza ta zaowocuje w przyszłości.
Nie ignoruj zębów mlecznych
Panuje przekonanie, że o zęby mleczne nie należy dbać, ponieważ i tak wypadną. To duży błąd, ponieważ chore mleczaki mają negatywny wpływ na uzębienie stałe. Ponadto zęby mleczne utrzymują również miejsce dla zębów stałych. Kiedy dziecko traci ząb mleczny przed pojawieniem się stałego, w stronę powstałej luki zaczynają przesuwać się pozostałe zęby. W ten sposób wczesna utrata nawet pojedynczego zęba mlecznego może prowadzić do powstania wad zgryzu, które często skutkują koniecznością przeprowadzenia leczenia ortodontycznego.
Kliknij Tutaj i zapisz się na konsultację