Jeśli cierpisz na bóle głowy, które występują od razu po przebudzeniu się, czujesz napięcie w obrębie karku, i szyi, a Twoje zęby się ścierają – to może być choroba okluzyjna. Zaburzenia okluzji, zwane też zgryzem urazowym, to problem, który często pozostaje nierozpoznany ze względu na pozornie niezwiązane ze sobą objawy. Jego rzeczywistą przyczyną jest zaburzenie stawu skroniowo-żuchwowego. Aby przekonać się o tym, co jest źródłem dolegliwości, należy przeprowadzić kompleksową diagnostykę stomatologiczną. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ nieleczone zaburzenia okluzji mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, włącznie z utratą zębów.
Spis treści
Czym jest choroba okluzyjna?
Choroba okluzyjna polega na niedopasowaniu zębów górnych z dolnymi, co prowadzi do przeciążeń w ich obrębie. Przyczyną jest niewłaściwy układ stawu skroniowo-żuchwowego, co generuje nieprawidłowe stykanie się płaszczyzn szczęki i żuchwy. Skutkuje to licznymi problemami: trudnościami w przeżuwaniu, bólem i rozchwianiem zębów, napięciem mięśni oraz bólami głowy, szyi, karku, a nawet kręgosłupa. Towarzyszy temu często bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Pacjent nie robi tego świadomie, a przykra dolegliwość najczęściej pojawia się podczas snu. Prowadzi to do ścierania się zębów, może więc wiązać się z ich silną nadwrażliwością.
Nie zwlekaj z wizytą u dentysty!
Im szybciej podejmiesz specjalistyczne leczenie u stomatologa, tym prostszy i krótszy może okazać się proces leczenia. Warto zgłosić swojemu lekarzowi każdy niepokojący objaw. Specjalista zweryfikuje stan jamy ustnej i jeśli zauważy m.in. starcie zębów, ich przesunięcia lub wychylenie pod nienaturalnym kątem – może zlecić profesjonalną diagnostykę, obejmującą m.in. panoramiczne zdjęcie RTG lub tomografię komputerową. Na podstawie wyników badań lekarz może ocenić, jak są ułożone względem siebie szczęka i żuchwa i jak wpływa to na stan zębów. Dzięki tym informacjom może przygotować kompleksowy plan leczenia, w którym uwzględnione zostaną zarówno zabiegi mające na celu skorygowanie stawu, jak i odbudowę samych zębów, co jest gwarancją skutecznych i długotrwałych efektów.