Uzębienie oraz jego funkcje w ludzkim organizmie to typowy temat rzeka, który można drążyć godzinami. Z pewnością wszyscy posiadamy podstawowe informacje na temat specyfiki zębów, jednakże istnieje mnóstwo pozornie nieprawdopodobnych ciekawostek z nimi związanych. Wiele z nich jest naprawdę zaskakujących, dlatego opowiemy sobie o najpopularniejszych w dalszej części artykułu.
Spis treści
Zęby jak odciski palców
W niektórych kryminałach lub programach popularnonaukowych można czasami zauważyć, że nieustraszeni stróże prawa czasami używają dokumentacji stomatologicznej do identyfikowania ofiar przestępstw. Nie mija się to z prawdą, gdyż każde uzębienie jest w gruncie rzeczy unikalne. Tak jak każdy zestaw linii papilarnych jest niepowtarzalny, podobnie jest z uśmiechem – długość, kształt, kolor czy pozycja zębów nigdy nie są takie same. Można dodać, że zęby stanowią znak rozpoznawczy także przy identyfikowaniu poszkodowanych podczas pożarów, gdyż nie ulegają wtedy zniszczeniu.
Niektórzy dorośli wciąż dysponują mlecznymi zębami
Jeśli mamy wątpliwości na temat leczenia mlecznych zębów, ta ciekawostka z pewnością je rozwieje! W zdecydowanej większości przypadków zęby mleczne wypadają, ustępując miejsca wytrzymalszym zębom stałym. Istnieją jednak sytuacje, kiedy nie pojawia się zawiązek zęba stałego, wówczas mleczak pozostaje w zębodole i spełnia swoją funkcję przez wiele kolejnych lat. Chociaż jest to odchylenie od normy, to pojawia się ono stosunkowo często, a wiele dorosłych osób użytkuje zęby mleczne, będąc całkowicie nieświadomymi tego faktu.
Dziewiąte zęby trzonowe
Już same ósemki, zwane powszechnie zębami mądrości są popularnym atawizmem będącym reliktem przeszłości. Na drodze ewolucji dziewiątki zanikły (a nawet dziesiątki), gdyż łuk zębowy stopniowo ulegał pomniejszeniu i innym przekształceniom. Jednakże zdarzają się Pacjenci, u których takowe zęby wciąż wyrastają. Chociaż ich struktura anatomiczna jest zazwyczaj poprawna, to pojawiają się w okolicy przedłużenia łuku zębowego oraz są nieprawidłowo ułożone. Ich wyrzynanie ma objawy podobne do wyrzynania ósemek (silny ból, stan zapalny), a cały proces diagnozuje się raczej przypadkowo, na podstawie zdjęć RTG.