Co należy wiedzieć o nadwrażliwości zębów?
Ząb boli w zetknięciu z czymś zimnym bądź gorącym? A może ból daje się we znaki, nawet gdy tylko oddychasz chłodnym powietrzem? Nie ty jeden masz do czynienia z takim problemem. Po prostu masz nadwrażliwe zęby. Szacuje się, że ta przypadłość może nękać nawet 20% społeczeństwa. Jak jej zaradzić? Co zrobić, żeby zęby przestały reagować bólem?
Spis treści
Na czym polega nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość zębów to stan, który objawia się odczuwaniem ostrego, krótkotrwałego bólu w reakcji na temperaturę i inne czynniki. Ból może pojawiać się podczas spożywania zimnych lub gorących pokarmów i napojów, a także w reakcji na bodźce dotykowe – przykładowo może być odczuwalny podczas mycia zębów. Mogą go wywoływać również bodźce chemiczne, takie jak słodkie i kwaśne pokarmy i napoje. Niektórzy Pacjenci odczuwają ten ból nawet z powodu zimnego powietrza.
Najczęściej dolegliwość ta dotyka kłów, w następnej kolejności zębów przedtrzonowych, siekaczy i dopiero trzonowych.
Skąd się bierze nadwrażliwość zębów?
Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Nadwrażliwość jest skutkiem starcia powierzchni zęba lub tkanki dziąsła, co powoduje otwieranie się kanalików. Otóż naturalnie zębina w części koronowej pokryta jest szkliwem, a w korzeniowej tak zwanym cementem. Utrata tych tkanek może prowadzić do odsłonięcia zębiny. W ten właśnie sposób ząb staje się nadwrażliwy.
Ale w jaki sposób następuje utrata tkanek? Dzieje się to w wyniku odsunięcia dziąsła albo utraty szkliwa. Utrata szkliwa, zwana erozją, następuje na skutek działania czynników chemicznych. Winę ponoszą kwasy pochodzenia wewnętrznego i zewnętrznego.
Skąd się one biorą? Kwasy pochodzenia wewnętrznego, oddziałujące niekorzystnie na szkliwo zębów, dostarczamy wraz z pokarmem – mogą być w owocach (szczególnie cytrusowych, ale nie tylko, bo na przykład również w jabłkach) i sokach owocowych, napojach gazowanych czy winie. Natomiast kwasy pochodzenia wewnętrznego oddziałują na zęby między innymi w przypadku zaburzeń odżywiania (jak na przykład bulimia) i refluksu żołądkowo-przełykowego.
Na proces utraty szkliwa wpływa też obecność płytki bakteryjnej. Kwasy produkowane przez bakterie silnie zmiękczają szkliwo i powodują jego ścieranie.