Niemal każdy pragnie cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Nic więc dziwnego, że Pacjenci przykładają ogromną wagę do zabiegów profilaktycznych wykonywanych, między innymi szczotkując zęby. Niestety bardzo często zapomina się o dziąsłach, a przecież to właśnie one mają ogromny wpływ na warunki zdrowotne w jamie ustnej. Czym one są i za co odpowiadają? A także jakie problemy związane z dziąsłami mogą wystąpić? Spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości oraz odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.
Spis treści
Czym właściwie jest dziąsło?
Dziąsło to tkanka miękka, która ściśle przylega do zębiny, czyli części uzębienia, a także wypełnia przestrzeń międzyzębową. To właśnie ono sprawia, że zęby się nie chwieją i stabilnie utrzymują się w jamie ustnej. Niestety, dziąsło jest stosunkowo delikatne, a tym samym podatne na uszkodzenia mechaniczne. Nieprawidłowo higiena, związana przede wszystkim ze zbyt mocnym szczotkowaniem, powoduje, że dochodzi do zranień tkanki miękkiej, czego wyraźnym sygnałem jest widoczne krwawienie. Warto również pamiętać, iż dziąsło jest mocno unaczynione, przez choroby w tym obszarze mogą być źródłem dolegliwości w innych częściach ciałach.
Recesja dziąsła
Odpowiednia ilość dziąsła jest niezwykle ważna, bo właśnie dzięki temu nie dochodzi do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak nadwrażliwość zębów czy nawet ich utrata. Jak się jednak okazuje, istnieje kilka czynników, które powodują cofnięcie się tkanki miękkiej. Jest to tzw. recesja dziąsła. Do najczęstszych powodów jej powstania należy zbyt mocne szczotkowanie zębów. Dochodzi wtedy do uszkodzeń tkanki miękkiej, co w konsekwencji prowadzi do cofnięcia się dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych. To z kolei powoduje nadwrażliwość uzębienia na temperaturę czy rozchwianie zębów. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zatroszczyć się o prawidłową profilaktykę. Warto więc zdecydować się na odwiedzenie naszej kliniki stomatologicznej, gdzie doświadczona higienistka stomatologiczna przeprowadzi dla Ciebie kompleksowy instruktaż higieny jamy ustnej. Dowiesz się wtedy, jak należy szczotkować zęby, a także zostanie dobrana szczoteczka do Twoich potrzeb.
Choroby przyzębia
Przyzębie to zespół tkanek, na który składa się ozębna, okostna, cement korzeniowy, kość wyrostka zębodołowego oraz właśnie dziąsła. Zastosowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej pozwala zapobiec powstaniu i rozwojowi dolegliwości w tym obszarze. Jak jednak pokazuje doświadczenie, Pacjenci stosunkowo często borykają się z chorobami przyzębia, z których najczęstszą jest paradontoza. Jednym z jej skutków jest utrata tkanki miękkiej, co w konsekwencji prowadzi do rozchwiania, a nawet utraty zębów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dziąsło jest tkanką mocno unaczynioną, co sprawia, że szkodliwe bakterie bez problemu przedostają się do krwiobiegu. Stąd stosunkowo krótka droga do pojawienia się zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia wsierdzia lub kłębuszkowego zapalenia nerek. To właśnie między innymi dlatego zwraca się uwagę, aby otoczyć dziąsła szczególną opieką.