Chociaż próchnica jest powszechnie znanym schorzeniem dotykającym większości dorosłych Polaków, to stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to choroba zakaźna. Do infekcji może dojść w wyniku najbardziej prozaicznych sytuacji: picia z jednej butelki czy używania tych samych sztućców przez kilka osób. Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, bakterie z rodziny streptococcus mutans odpowiedzialne za zmiany próchnicze bardzo szybko się przemieszczają, będąc źródłem wielu problemów dla uśmiechu.
Spis treści
Skąd biorą się bakterie próchnicy?
Drobnoustroje próchnicy egzystują głównie w kamieniu nazębnym, czyli twardej strukturze pokrywającej powierzchnie zębów, a czasem nawarstwiającym się nawet na dziąsłach oraz poniżej ich linii – wynika on ze zmineralizowanej płytki bakteryjnej powstającej po spożyciu każdego posiłku. Wspomniane bakterie za doskonałą pożywkę obrały sobie cukry, po których dostarczeniu zaczynają wydzielać kwasy uszkadzające szkliwo zębowe oraz podrażniające dziąsła. Tym sposobem infekcja może sięgnąć głębszych struktur zęba, powodując zapalenie miazgi lub tkanek przyzębia, wymagające ostatecznie wdrożenia leczenia kanałowego bądź skomplikowanych zabiegów periodontologicznych.
Jak można zarazić się próchnicą?
Próchnicą można się zarazić przede wszystkim podczas wymiany treści ustrojowych, takich jak ślina. To właśnie w niej znajduje się najwięcej drobnoustrojów próchnicy, dlatego też prostą drogę do infekcji stanowi wspomniane wcześniej picie z jednej butelki czy używanie tych samych sztućców z innymi osobami. Bez wpływu nie pozostaje też jedna z ważniejszych życiowych przyjemności, czyli pocałunki. W ich trakcie następuje swego rodzaju wymiana śliny, co łatwo prowadzi do przeniesienia próchnicy. Istotny jest także smoczek – należy go często wymieniać oraz nie dopuszczać do niego innych dzieci poza własną pociechą.
Sumienna higiena jamy ustnej to podstawa!
Sumienna higiena jamy ustnej z pewnością zmniejszy ryzyko rozwoju próchnicy oraz zarażenia się nią. Szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie po 3 minuty skutecznie oczyści ich przednią lub tylną część. Aby wyeliminować osad występujący w trudno dostępnych powierzchniach stycznych, należy zastosować nić dentystyczną. Wystarczy nawinąć 50-centymetrowy odcinek na kciuki, pozostawiając 10-centymetrowy wolny kawałek, który następnie umieszcza się pomiędzy zębami oraz przesuwa z góry na dół, uważając na dziąsła. W przypadku braku możliwości szczotkowania bądź nitkowania uzębienia warto skorzystać z płynów do płukania ust pozbawionych alkoholu (zawierających w zamian ksylitol). Nie dość, że odświeżą oddech, to w dodatku unormują pH jamy ustnej, utrudniając rozwój bakteriom próchniczym.