Czy uprawianie sportu może zaszkodzić uzębieniu?
Sport ma zbawienny wpływ dla zdrowia, nie ma co do tego wątpliwości. Zastanówmy się jednak, czy aktywność fizyczna jest całkowicie pozbawiona zagrożeń czyhających na nasz organizm? Nie do końca. Wielu sportowców boryka się z problemami dotyczącymi uzębienia i jamy ustnej. Potwierdzenie stanowią choćby badania przeprowadzone przez British Journal of Sports Medicine, które wykazały, że niemal połowa piłkarzy grających w tamtejszych ligach futbolowych cierpi z powodu erozji szkliwa, 40% zaś ma braki w uzębieniu. Nasz dobroczynny sport korzystnie wpływa na kondycję ciała, lecz w przypadku uśmiechu bywa gorzej – w dalszej części powiemy sobie więcej na ten temat.
Spis treści
Suchość w ustach – dobry przyjaciel aktywności fizycznej
Ostatnimi czasy bardzo popularnym sportem stało się bieganie – sympatyków tego rodzaju aktywności można spotkać w niemal każdym parku o większej powierzchni. Zwiększony wysiłek fizyczny sprawia, że organizm zaczyna się chłodzić poprzez zwiększone wydzielanie potu. Siłą rzeczy woda ulega wydaleniu, a wydzielanie śliny w jamie ustnej zostaje zmniejszone, co bardzo niekorzystnie wpływa na tkanki miękkie, ułatwiając ich podrażnienia. Taki stan rzeczy wymusza także na biegaczu oddychanie przez usta, które dodatkowo wysusza błony śluzowe i zmniejsza ich odporność.
Podnoszenie ciężarów może doprowadzić do kruszenia zębów
Zawodowi sztangiści, zawodnicy fitness czy osoby często przebywające na siłowni mają nieraz problem ze ścieraniem lub kruszeniem uzębienia. Są one wynikiem nadmiernego zaciskania szczęki podczas „wyciskania”, które powoduje przeciążenie pewnych partii zębów. Chociaż to niemały problem, to stosunkowo łatwo się przed nim zabezpieczyć – wystarczy zastosowanie specjalnej nakładki ochronnej dopasowanej przez dentystę i wkładanie jej do ust podczas ćwiczeń.
Zaznaczmy, że nie tylko sporty siłowe mogą doprowadzić do kruszenia zębów. Podobnie jest z osobami ceniącymi sobie dreszczyk adrenaliny – skoki na bungee lub ze spadochronem czy rajdy samochodowe bywają źródłem silnego stresu, który doprowadza do mimowolnego zaciskania szczęk. Efekty są podobne, jak w przypadku podnoszenia ciężarów, dlatego też sugerujemy wówczas użycie ochronnych nakładek na zęby.
Wspinaczka może wywoływać nadwrażliwość zębów!
Dosyć nieznanym zjawiskiem jest barodontalgia – nadwrażliwość zębów i otaczającego je przyzębia wywołana zmianami ciśnienia. W głównej mierze doświadczają jej Pacjenci uprawiający sporty wspinaczkowe czy skoki ze spadochronem, które wymagają przebywania na dużych wysokościach ponad poziomem morza. Dolegliwość objawia się poprzez występowanie przeszywającego bólu o pulsującym charakterze, rozchodzącego się na sąsiadujące z uzębieniem struktury. Problem dotyka w szczególności zębów leczonych wcześniej kanałowo bądź zachowawczo, a sugerowanym przez nas rozwiązaniem jest konsultacja z ekspertem.