Czy usuwanie zęba jest bolesne?
Usuwanie zęba (ekstrakcja) często jest ostatecznością, ponieważ nowoczesna medycyna pozwala na leczenie zębów dotkniętych chorobą nawet w zaawansowanym stopniu. Usuwanie zęba wielu pacjentom kojarzy się z bólem, niemal takim samym jak ten wywołany podczas leczenia zachowawczego bez znieczulenia miejscowego. W dzisiejszych czasach ekstrakcja jest nieprzyjemnym zabiegiem stomatologicznym, który można jednak wykonywać całkowicie bezboleśnie.
Spis treści
Czym jest ekstrakcja zęba?
Ekstrakcja zęba to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu, najczęściej chorego zęba z zębodołu. Przeprowadza go lekarz dentysta przy użyciu specjalistycznych narzędzi stomatologicznych. Zęby, które mogą sprawić techniczne trudności podczas zabiegu (najczęściej usuwanie ósemek), lepiej, żeby usunął specjalista – chirurg dentystyczny.
Wyrywanie zęba polega na zerwaniu więzadeł, które są odpowiedzialne za utrzymanie go w zębodole. Początkowo następuje zwichnięcie zęba, po czym zostaje on ostatecznie usunięty z jamy ustnej. Następnie należy oczyścić zębodół, a w razie konieczności założyć opatrunek i zaszyć ranę. Długość gojenia rany jest indywidualna, całkowita reorganizacja tkanki kostnej po ekstrakcji trwa 2-3 miesiące.