Dlaczego usuwanie zębów jest traktowane jako ostateczność?
Napotykając na swojej drodze bardziej złożone problemy stomatologiczne, wielu Pacjentów decyduje się na usunięcie zęba, żyjąc w przekonaniu o słuszności tego wyboru i oszczędzeniu sobie niepotrzebnego stresu lub kosztów. Niestety sprawa ma się zupełnie inaczej! Usunięcie zęba jest w dzisiejszych czasach traktowane jako ostateczność, a kiedy już zostanie przeprowadzone, przynosi dla jamy ustnej wiele negatywnych skutków. Dlaczego należy za wszelką cenę zachować ząb? Tego dowiecie się w dalszej części!
Spis treści
Usunięcie zęba – ostateczne wyjście
Należy zaznaczyć, że niestety istnieją sytuacje, kiedy ekstrakcja (usunięcie) zęba jest nieunikniona. Zazwyczaj ma to miejsce przy bardzo poważnych urazach mechanicznych wynikających z nieszczęśliwych wypadków lub w wyniku nawracających stanów zapalnych zębiny i miazgi. Jeżeli wszystkie inne metody zawiodą, koniec końców taki ząb trzeba będzie usunąć, gdyż jego zachowanie pogorszyłoby zdrowie jamy ustnej oraz stanowiłoby źródło bólu. Jednakże tak jak wspominaliśmy, przed zabiegiem ekstrakcji staramy się wykorzystać mniej drastyczne sposoby, leczenia, aby funkcjonalność uśmiechu została zachowana.
Usunięcie zęba wpływa na struktury jamy ustnej
Po usunięciu zęba, tkanki kostne pozostawione przez jego korzenie ulegają powolnej degeneracji. Wynika to z braku odpowiedniego obciążenia, które zostało zakłócone przez powstały ubytek. Wówczas policzki tracą swoje podparcie, czego bezpośrednim rezultatem jest pojawienie się postarzających zmarszczek i tzw. profilu starczego, znamiennego dla osób w podeszłym wieku. Skutecznym sposobem zapobiegania temu problemowi jest wszczepienie implantów zębowych przejmujących funkcje utraconych korzeni. Ze względu na wykonanie z biokompatybilnych materiałów są one obrastane przez otaczający kościec, co hamuje jego zanik i przywraca naturalną funkcjonalność jamy ustnej.
Wynikające z ekstrakcji braki zębowe mogą doprowadzić do powstawania wad zgryzu
Wiele osób nie wie, że pozostawione po ekstrakcji luki w uzębieniu mogą być bezpośrednią przyczyną rozwoju wad ortodontycznych. Wynika to z ciekawej właściwości pozostałych zębów – stopniowo przesuwają się one w stronę ubytku, co fachowo nazywane jest efektem Godona. Co prawda przy niektórych wadach zgryzu usuwa się zęby w ramach terapii, jednakże są to specyficzne przypadki, kiedy mamy do czynienia ze zbyt małą ilością miejsca w łuku zębowym.
Zaznaczmy, że opisane wcześniej zjawisko powoduje także destabilizację sił nacisku oddziałujących na zęby, a co za tym idzie – przeciążenie ich konkretnych partii. Z tego powodu zaczynają się one nadmiernie ścierać lub nawet łamać, tworząc konieczność przeprowadzenia dalszego leczenia stomatologicznego. Przesuwające się uzębienie sprawia wrażenie dłuższego, zaś powstałe w wyniku przemieszczenia puste przestrzenie między zębami znacznie utrudniają utrzymanie higieny. Przekłada się to na mocniejsze odkładania kamienia nazębnego w trudno dostępnych miejscach oraz rozwój próchnicy.
Nawet pojedyncza luka w uśmiechu wpływa na zdrowie organizmu
Utrata zęba w wyniku ekstrakcji wpływa także na ogólne zdrowie organizmu. Przeżuwanie pokarmów staje się utrudnione, a do układu trawiennego trafiają większe kawałki pożywienia, co obciąża błony śluzowe żołądka oraz może być powodem np. niestrawności. Jeśli konieczne jest usunięcie uzębienia znajdującego się w przedniej części uśmiechu, efektem będzie brak właściwego podparcia języka i trudności z poprawną artykulacją pewnych głosek. Wpływa to na komfort psychiczny Pacjenta, skutecznie zniechęcając go do podejmowania wystąpień publicznych lub inicjatyw towarzyskich.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli zmagasz się z nieznośnym bólem zęba niepozwalającym na komfortowe codzienne funkcjonowanie, umów się na wizytę w Centrum Stomatologicznym Bartosza Jadczyka! Dysponujemy licznymi rozwiązaniami, które w wielu przypadkach pozwalają uchronić uzębienie przed usunięciem. Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu ekspertów przeprowadzamy leczenie zgodne z najwyższymi światowymi standardami. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz.