Endodoncja, czyli leczenie kanałowe bez tajemnic
Chyba niewiele jest osób, które nigdy nie słyszały o leczeniu kanałowym. Chociaż zabieg ten jest przez większość ludzi postrzegany negatywnie, to w jego obronie należy dodać, że często stanowi ostatnią deskę ratunku dla chorego zęba przed usunięciem. Popularna „kanałówka” wchodzi w zakres endodoncji, czyli wąskiej dyscypliny stomatologii zajmującej się leczeniem chorób związanych z wypełniającą uzębienie miazgą oraz tkankami okołowierzchołkowymi. Co należy wiedzieć o tej ważnej dziedzinie? Postaramy się wyczerpująco omówić temat!
Spis treści
Na czym polega leczenie endodontyczne?
Leczenie kanałowe (endodontyczne) ma za zadanie wyeliminować stan zapalny miazgi zębowej umiejscowionej w komorze i kanałach korzeniowych poprzez jej usunięcie. Endodonta wykorzystuje do tego specjalne urządzenia, które pozwalają mu na skuteczne oczyszczenie zainfekowanych tkanek z wymienionych struktur, a są to przede wszystkim mikroskopy stomatologiczne, zaawansowane pilniki czy endometry. Zabieg zazwyczaj przeprowadza się w sytuacji daleko posuniętej próchnicy oraz wynikającego z niej ostrego bólu zęba, utrudniającego Pacjentowi komfortowe codzienne funkcjonowanie. Aby zachować naturalną funkcjonalność poddawanego „kanałówce” zęba, dentysta wypełnia pozostałe w nim puste przestrzenie specjalnym materiałem opierającym się na naturalnych żywicach, pochodzących od kauczuku – gutaperką.
Powtórne leczenie kanałowe
Zdarzają się sytuacje, kiedy wewnątrz uzębienia ponownie rozwija się stan zapalny, mimo że był on wcześniej leczony kanałowo. Wynika to z niedokładnego oczyszczenia komory zęba z uległej infekcji miazgi lub jego niedokładnego wypełnienia gutaperką. W takim przypadku należy przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe (tzw. re-endo), które upora się z problemem i zapobiegnie dalszemu namnażaniu się bakterii w przyszłości.
Czasami wtórne leczenie kanałowe należy wykonać, kiedy podczas pierwszego zabiegu w kanałach pozostawione zostaną pozostałości złamanych narzędzi. Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, takie sytuacje zdarzają się dosyć często przy bardziej skomplikowanych przypadkach. Endodonta naszej kliniki skutecznie rozwiązuje tego typu problemy, podejmując się zabiegów wykonywanych wcześniej przez innych lekarzy.
Czy leczenie endodontyczne jest bolesne?
Mamy świadomość, że jeszcze kilkanaście lat temu leczenie endodontyczne było procesem żmudnym i nieraz bolesnym. Jednakże zastosowanie nowoczesnych znieczuleń komputerowych sprawia, że obecnie „kanałówka” przebiega całkowicie komfortowo i jest pozbawiona bólu. W wielu przypadkach nie jest konieczne kłopotliwe zatruwanie zęba, które wydłużało cały proces oraz było źródłem dyskomfortu – pozwala na to metoda ekstyrpacji, czyli usunięcia całej miazgi zęba już w trakcie zabiegu (tutaj kłaniają się wspomniane znieczulenia miejscowe). Ponieważ w Centrum Stomatologicznym Bartosza Jadczyka endodonta posługuje się zaawansowanym mikroskopem stomatologicznym, procedura często ogranicza się do jednej wizyty!