Implanty zębów to bez wątpienia najskuteczniejsza metoda odbudowy wszelkiego rodzaju luk w uśmiechu, jednakże zdarza się, że Pacjenci nie mogą się na nie zdecydować ze względu na popularne mity krążące o tych drobnych „śrubach”. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiliśmy zebrać najpopularniejsze plotki i fakty dotyczące implantów zębów w jednym miejscu, co pomoże niektórym osobom w podjęciu decyzji dotyczącej leczenia implantologicznego.
Spis treści
Implanty zębów nie mogą być wykorzystane w przypadku dzieci – FAKT
Implantów zębowych nie można wykorzystać wobec dzieci, gdyż tkanki kostne ich szczęk są nadal w fazie rozwoju, co znacząco obniżyłoby skuteczność zabiegu. Od implantacji odstępuje się także w przypadku młodzieży, jednakże decyzja o jej przeprowadzeniu należy przede wszystkim do prowadzącego leczenie stomatologa. Optymalny wiek do wszczepienia implantów zaczyna się od 21. roku życia.
Palenie papierosów zwiększa ryzyko odrzucenia implantów zębowych – FAKT
Nałogowi palacze znajdują się w tzw. grupie zwiększonego ryzyka odrzucenia implantu, powodem jest obniżenie zdolności tkanek kostnych do gojenia i osseointegracji, czyli scalania z otaczającym wszczepem. Dlatego też w przypadku leczenia implantologicznego Pacjentów palących papierosy sugerujemy odroczenie całego procesu na przynajmniej 6 miesięcy. Dzięki temu zwiększone zostanie prawdopodobieństwo sukcesu implantacji, co umożliwi uzyskanie przewidywalnych efektów.
Implanty zębowe poprawiają estetykę twarzy – FAKT
Wszczepione implanty zębowe poprawiają estetykę twarzy, a umożliwiają to biokompatybilne materiały zastosowane przy ich produkcji (tytan lub stop tytanu z domieszką tlenku cyrkonu). Dzięki temu implanty ulegają wspomnianej wcześniej osseointegracji, czyli scalają się z otaczającymi kośćmi, zapewniając sobie tym samym znakomitą stabilność. Oprócz tego tkanki kostne są właściwie obciążone, co z kolei hamuje ich zanik oraz daje policzkom właściwe podparcie. Eliminacji ulegają postarzające twarz zmarszczki lub bruzdy, a także tzw. profil starczy, charakterystyczny dla osób w podeszłym wieku.