Na temat gumy do żucia krąży wiele plotek, które mniej lub bardziej pokrywają się z rzeczywistością, a na całym świecie można znaleźć wielu gorliwych zwolenników tego niezwykle popularnego produktu i równie wielu zagorzałych przeciwników. Jednakże nasze pytanie brzmi: jak oddziałują one na zdrowie jamy ustnej? Postaramy się poddać ten temat dogłębnej analizie, która rozwieje wątpliwości oraz zapewni rzetelną odpowiedź.
Spis treści
Zacznijmy od początku, czyli krótka historia gum do żucia
Wbrew pozorom guma do żucia nie jest czymś nowym i znana była już kilka tysięcy lat temu – już starożytni Grecy stosowali ten rodzaj słodyczy, aby zadbać o swoje uzębienie. Archaicznymi gumami do żucia były tzw. Łzy Chios, czyli kawałki żywicy wydzielanej przez drzewa pistacjowe. Ich sok miał działanie antybakteryjne i odświeżał oddech, co wspomagało uzębienie w walce z próchnicą.
Swoistej gumy do żucia używali także rdzenni mieszkańcy Ameryki Środkowej. Jej rolę odgrywał sok sączyńca właściwego, pewnego uroczego drzewka, którego owoce stanowiły bardzo uniwersalny surowiec. Jak się bowiem okazało, jego żywica w 50% składa się właśnie z gumy. Środek ten przez długi czas był używany jako ważny składnik gum do żucia bliższych swoim współczesnym odpowiednikom i pomagał pozbyć się lotnych związków siarki, odpowiadających za nieświeży oddech.
Guma do żucia wspomaga wydzielanie śliny
Bez wątpienia największą zaletą gum do żucia jest ich pozytywne oddziaływanie na pracę ślinianek. Zaczynają one produkować większą ilość śliny, co reguluje pH jamy ustnej oraz wypłukuje resztki pożywienia zalegające między zębami. Oprócz tego utrudnia to bakteriom wydzielanie kwaśnych substancji uszkadzających szkliwo i zwiększających ryzyko przenikania drobnoustrojów w głębsze tkanki uzębienia. Należy jednak zaznaczyć, że efekt pozbawiony skutków ubocznych przyniosą jedynie gumy bez cukru – najczęściej zastępuje się go ksylitolem. Warto również zwrócić uwagę na skład produktu, gdyż niektóre z nich zawierają naturalne substancje, pomocne dla jamy ustnej.
Guma do żucia odświeży oddech i pomoże powstrzymać się przed słodyczami
W przypadku Pacjentów lubiących słodycze guma do żucia może pomóc powstrzymać się od sięgnięcia po tego rodzaju produkty. Dodatkowym atutem jest zawartość mocno aromatycznych składników (głównie olejków mentolowych), które skutecznie odświeżają oddech. Oczywiście żucie gumy jest całkiem efektywnym rozwiązaniem, kiedy chcemy w pewnym stopniu oczyścić jamę ustną oraz pozbyć się przykrego zapachu z ust, jednakże nie zastąpi ono szczotkowania zębów. To z kolei należy wykonywać przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym większym posiłku.