Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust
Halitoza to problem, który może dotyczyć jednej czwartej populacji na całym świecie! Jednocześnie nie każdy wie, jak z nim walczyć, co z kolei doprowadza często do wycofywania się z życia towarzyskiego, gorszego samopoczucia, a w konsekwencji – do obniżenia jakości życia. Jakie są przyczyny halitozy i jak można się jej pozbyć? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Spis treści
Halitoza – co to jest? Objawy
Halitoza to medyczne określenie nieświeżej woni z ust. Nie należy jej mylić z porannym, mało przyjemnym oddechem, który pojawia się u większości z nas. Halitoza nie znika bowiem po wyszczotkowaniu zębów. Może być ona odczuwana zarówno przez osoby, które się z nią borykają (choć nie zawsze tak jest), jak i przez ludzi, z którymi ta osoba przebywa. Jest to dolegliwość, która dla wielu osób wydaje się błaha, tymczasem nie wolno jej ignorować. Może być ona bowiem sygnałem poważnych problemów. Warto dodać, że nieprzyjemny zapach z ust występuje nie tylko u dorosłych. Czasem pojawia się również halitoza u dzieci.
Przyczyny halitozy
W większości przypadków za halitozę odpowiada nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Wówczas rozwijają się w niej bakterie beztlenowe oraz wytwarzają się związki siarki, co z kolei prowadzi do niezbyt przyjemnego zapachu z ust. Do halitozy doprowadzają również problemy stomatologiczne, takie jak:
- próchnica,
- osad i kamień nazębny,
- parodontoza,
- grzybica jamy ustnej,
- stany zapalne,
- choroby dziąseł,
- ukruszone wypełnienia,
- nieodpowiednio wyczyszczone protezy.
Zdarza się, że halitoza jest również efektem gromadzenia się treści pokarmowej w kryptach migdałków podniebiennych.
Halitoza może mieć również przyczyny. Oto one:
- spożywanie pokarmów o charakterystycznym zapachu (np. czosnku, kawy, alkoholu, przypraw),
- intensywne odchudzanie się oraz dieta uboga w węglowodany,
- palenie papierosów lub żucie tytoniu,
- choroby (np. niewydolność wątroby, mocznica, kwasica ketonowa).
Halitoza – leczenie
Aby pozbyć się halitozy, najważniejszą kwestią jest prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej, ponieważ to zwykle ona odpowiada za ów problem. Należy więc pamiętać o myciu zębów dwa razy dziennie oraz stosowaniu pasty z fluorem. Warto popracować także nad techniką szczotkowania i więcej uwagi poświęcać językowi, na którym przebywa mnóstwo bakterii.
Dobrze jest także zrezygnować ze spożywania wyżej wymienionych produktów spożywczych, a także z samego palenia. Należy również dokładnie się przebadać oraz przestać stosować restrykcyjne diety.
Jeśli przyczyną problemu jest gromadzenie się pokarmu w kryptach migdałków, stosuje się leczenie halitozy kryptolizą. Dzięki tej metodzie można zamknąć niewielkie krypty oraz poszerzyć i spłycić większe. Cały zabieg jest bezbolesny i nie wymaga rekonwalescencji.
Dowiedz się więcej!
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o halitozie, zapraszamy do Centrum Stomatologicznego Dr. Bartosza Jadczyka. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz.