Ile kosztuje proteza zębowa wyjmowana?
Koszt wykonania protezy wyjmowanej uzależniony jest przede wszystkim od jej rodzaju. Wyróżniamy następujące uzupełnienia ruchome: protezy akrylowe: całkowite i częściowe, protezy szkieletowe, nylonowe, acetalowe, protezy oparte na własnych zębach pacjenta lub na implantach i połączone z nimi precyzyjnymi elementami retencyjnymi.
Najprostsze protezy akrylowe wymagają niewielkiego nakładu pracy lekarza i poświęconego przez niego czasu, a koszty laboratoryjne nie są duże. Przy protezach wyjmowanych z precyzyjnymi elementami retencyjnymi pracy pracy jest o wiele więcej, a koszty wykonania takiego uzupełnienia w pracowni dentystycznej potrafią być bardzo duże.
Ile kosztuje proteza akrylowa całkowita
Protezy akrylowe należą do najtańszych uzupełnień protetycznych dostępnych na rynku. Proteza akrylowa całkowita zastępuje wszystkie brakujące zęby i jest standardowym uzupełnieniem protetycznym wykonywanym w sytuacji bezzębnej szczęki lub żuchwy. Protezę całkowitą można wykonać w gabinecie współpracującym z NFZ bezpłatnie. W gabinecie prywatnym jedna proteza kosztuje z reguły od 1000 złotych a jej cena uzależniona jest od cennika obowiązującego w danej praktyce stomatologicznej. Proteza akrylowa częściowa wykonywana jest w sytuacji częściowych braków w uzębieniu. Ze względu na swoje wady powinna być uzupełnieniem tymczasowym. Można ją użytkować około 3 miesiące, a następnie należy wymienić ją na protezą docelową. Proteza akrylowa częściowa jest także refundowana przez NFZ i można ją otrzymać bezpłatnie. W gabinetach prywatnych cena takiej protezy rozpoczyna się najczęściej od około 600 złotych i uzależniona jest od wielkości uzupełnienia.
Proteza szkieletowa
Proteza szkieletowa wykonywana jest w przypadku częściowych braków w uzębieniu. Ze względu na swoją budowę traktowana jest przez specjalistów jako uzupełnienie docelowe. Protezy szkieletowe nie są refundowane przez NFZ; jedna kosztuje najczęściej powyżej 1500 złotych.
Protezy oparte na elementach precyzyjnych – uzupełnienia warte polecenia
Protezy te są najlepszym rozwiązaniem protetycznym wśród różnych rodzajów uzupełnień wyjmowanych. Ich charakterystyczne konstrukcje zapewniają optymalną retencję i stabilizację oraz pełną estetykę. Zasadniczą wadą jest cena, która uzależniona jest od wielu czynników: rodzaju protezy (teleskopowa, na zatrzaskach), konstrukcji (ilości zintegrowanych koron z protezą), użytego materiału (metal dentystyczny, cerkon, rodzaj licowania), konieczności użycia implantów. Rozpiętość cenowa pojedynczej protezy wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku protezy opartej na implantach należy oczywiście doliczyć także koszt samych implantów.
Należy pamiętać, że każda z protez, niezależnie od rodzaju, spełni swoje podstawowe zadania: poprawi estetykę twarzy i funkcje żucia. Przy bardziej skomplikowanych uzupełnieniach protetycznych poniesione wyższe koszty przełożą się bezpośrednio na wyższy komfort codziennego użytkowania.
Ile kosztuje proteza zębowa stała?
Protezę osadzoną na stałe w jamie ustnej można wykonać wykorzystując własne zęby pacjenta albo implanty. Bezwzględnie proteza zębowa stała jest najbardziej optymalną propozycją dla każdego pacjenta ze względu na nieprzeciętną wygodę podczas użytkowania. Okres adaptacji jest krótki, a pacjenci szybko traktują ją jak własne zęby.
Proteza zacementowana na stałe na własnych zębach pacjenta: most protetyczny
Proteza zębowa stała wymaga oszlifowania zębów wokół brakujących luk. Ilość preparowanych zębów uzależniona jest od wielu czynników: lokalizacji filarów, ich jakości, ilości brakujących zębów. Stąd koszt wykonania takiego uzupełnienia jest różny. Przy uzupełnieniu jednego brakującego zęba może wahać się od około 2500 do 4000 złotych w zależności od użytego materiału. Most okrężny maksymalnie rozbudowany to wydatek rzędu 11000 – 18000 pln.
Korona lub most na implantach
Alternatywą do mostu osadzonego na własnych zębach jest korona protetyczna umocowana na pojedynczym implancie w przypadku brakującego jednego zęba lub most przytwierdzony do kilku implantów w sytuacji utraty większej ilości zębów. Łączny koszt pełnej rekonstrukcji (pojedyncza korona wraz z łącznikiem i implantem) wynosi najczęściej nie mniej niż 4000 złotych. Koszt mostu osadzonego na kilku implantach to wydatek od około 9000 złotych w górę. Cena uzależniona jest od ilości implantów, firmy produkującej implant, rodzaju materiału, z którego wykonane są łączniki protetyczne, wielkości mostu, rodzaju materiału, z którego został on wykonany, ewentualnej konieczności odbudowy tkanki kostnej.
Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje proteza zębowa, nie jest prosta i jednoznaczna. Zbyt wiele jest czynników determinujących ostateczny koszt wykonania protezy. Należy dokonać przemyślanego wyboru uwzględniając wady i zalety poszczególnych uzupełnień przy dopasowaniu własnego budżetu przeznaczonego na ten cel.
Ile kosztuje proteza zębowa? – podsumowanie
Chociaż nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, jaki jest ogólny koszt protezy zębowej, to postaramy się nieco naświetlić tę kwestię. Jak widać, dostępne są obecnie liczne rodzaje rekonstrukcji protetycznych, różniące się między sobą funkcjonalnością lub estetyką. Zacznijmy jednak od bardziej „klasycznych” rozwiązań, które są powszechnie stosowane. Koszt protezy teleskopowej wykorzystującej dwa rodzaje koron zaczyna się od 2500 zł. Jej odpowiednik wykorzystujący zatrzaski również obraca się wokół podobnej ceny, a ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od potrzeb oraz preferencji Pacjenta.
Najefektowniejszym sposobem odbudowy utraconego uzębienia są oczywiście protezy oparte na implantach. W pełni przywracają one funkcjonalność jamy ustnej oraz estetykę uśmiechu, a dzięki zastosowanym przy produkcji nowoczesnym materiałom odznaczają się wyjątkową wytrzymałością. Ten rodzaj rekonstrukcji protetycznych generuje siłą rzeczy większe koszty, jednakże rezultaty leczenia są doprawdy spektakularne. Cena podstawowej protezy mocowanej na implantach zaczyna się od 6000 zł, lecz ostateczny koszt jest uzależniony od ilości potrzebnych „śrubek”, jak również niezbędnych zabiegów dodatkowych, tworzących odpowiednie warunki pod ich wszczepienie.