Podczas wyboru protezy zębowej wielu Pacjentów często zadaje sobie pytanie: jak długo będę mógł ją komfortowo użytkować? Cóż, to jedno z trudniejszych pytań wchodzących w zakres stomatologii, gdyż żywotność danej rekonstrukcji protetycznej jest mocno uzależniona od wielu czynników, takich jak uszkodzenia mechaniczne, właściwa higiena czy wreszcie dieta. Postaramy się teraz nieco naświetlić kwestię wytrzymałości protez oraz sposobów pomagających jak najdłużej cieszyć się w pełni sprawną protezą.
Spis treści
Wpływ prawidłowej higieny
Utrzymanie dobrego stanu protezy ma wiele wspólnych mianowników z troską o zdrowe zęby. Kiedy zaniedbujemy codzienną higienę jamy ustnej oraz bagatelizujemy niepokojące zmiany, nasze uzębienie zaczyna się borykać z problemami, które ostatecznie mogą doprowadzić do jego utraty. Podobnie sprawa ma się z protezą zębową. Jeśli nie poświęcimy jej odpowiedniej troski, zanieczyszczenia z jamy ustnej zaczną powoli uszkadzać materiały rekonstrukcji, czego wynikiem może być jej uszkodzenie i konieczność wymiany. Bardzo ważne są także regularne wizyty kontrolne – podczas niech stomatolog będzie miał okazję ocenić stan odbudowy oraz wykryć potencjalne zagrożenia w ogóle z nią niezwiązane.
Odpowiednia dieta
Chociaż nie zawsze wydaje się to oczywiste, właściwie dobra dieta ma bardzo duże znaczenie dla wytrzymałości protezy zębowej. Szczególnie odnosi się to tradycyjnych rekonstrukcji ruchomych np. akrylowych. Spożywanie twardych pokarmów jest przy nich raczej niewskazane, po pierwsze ze względu na utrudnienia w gryzieniu wynikające z samej protezy, a po drugie przez możliwość poważnego uszkodzenia jej konstrukcji. Tym samym powinniśmy ograniczać spożycie pewnych produktów, szczególnie surowych warzyw, orzechów czy owoców z pestkami (mogą one dostawać się między protezę, a dziąsło). Oczywiście nie trzeba ich od razu całkowicie wykluczać! Wystarczy zmienić ich postać na płynną lub półpłynną, chociażby poprzez miksowanie lub rozdrobnienie blenderem.
Optymalna temperatura jedzenia
Warto zwrócić uwagę na temperaturę przyjmowanych pokarmów, gdyż długotrwałe jedzenie produktów o skrajnych temperaturach może doprowadzić do stopniowego osłabienia materiału, z którego wykonano protezę. Może to sprawiać pewne trudności początkującym użytkownikom protez tradycyjnych, gdyż mają one pewne właściwości izolujące, co nie zawsze pozwala właściwie ocenić wysokość temperatury danego posiłku.