Pacjenci, otrzymując nową protezę zębową, doskonale dostosowaną do ich potrzeb, często mają poczucie, że rozpoczyna się nowy rozdział w ich życiu. Rzeczywiście, od tej pory będą mogli znów czuć się swobodnie, uśmiechać się bez skrępowania i jeść swoje ulubione potrawy. Jednak aby komfort posiadania “trzecich zębów” utrzymywał się nieustannie na wysokim poziomie, konieczne jest dbanie o swoją pracę protetyczną. Ze względu na często pojawiające się wątpliwości dotyczące higieny i pielęgnacji protez, stworzyliśmy zestawienie najważniejszych zasad i porad.
Spis treści
Higiena jamy ustnej w przypadku stałych prac protetycznych
W przypadku prac mocowanych na stałe na implantach lub własnych zębach Pacjenta utrzymanie doskonałej higieny jest niezwykle ważne, ponieważ zaniedbania higieniczne mogą prowadzić do utraty implantów lub zębów filarowych. Zęby, na których zacementowana jest odbudowa protetyczna są w dalszym ciągu narażone na próchnicę, dlatego regularne i dokładne usuwanie bakterii jest w tym przypadku wyjątkowo istotne. Dużym zagrożeniem dla zębów i implantów jest także paradontoza – zapalenie przyzębia, które może prowadzić do zaniku tkanek miękkich i rozchwiania filarów, a tym samym – utraty całej pracy protetycznej.
Na szczęście higiena jamy ustnej u Pacjentów posiadających protetyczną odbudowę zębów mocowaną na stałe nie różni się zasadniczo od standardowych zabiegów, które zaleca się osobom cieszącym się własnym, zdrowym uzębieniem. Należy stosować się do kilku prostych, uniwersalnych zasad:
- Szczotkowanie zębów – 3 razy dziennie, najlepiej po każdym większym posiłku, przez ok. 2 minuty, ruchem wymiatającym od dziąsłą w stronę czubka korony zęba; można stosować szczoteczkę elektryczną, a jej wybór warto skonsultować ze stomatologiem.
- Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych – po każdym myciu zębów, codzienne wykonywanie tej czynności jest niezbędne dla zachowania zdrowia przyzębia.
- Irygator – stanowi doskonałe uzupełnienie standardowej higieny, czyści przestrzenie międzyzębowe strumieniem wody pod dużym ciśnieniem, docierając nawet do trudno dostępnych miejsc.
- Kontrola implantologiczna – jeśli lekarz nie zaleci inaczej, powinny odbywać się co pół roku, czyli w takiej częstotliwości jak wizyty kontrolne u stomatologa w przypadku zdrowych Pacjentów.