Jakie są najczęstsze powikłania po leczeniu kanałowym i jak im zapobiegać?
Leczenie kanałowe jest często jedyną metodą pozwalającą na uratowanie zęba w przypadku zaawansowanej próchnicy. Choć jest to procedura skuteczna, o wysokiej przewidywalności, to niestety nie jest pozbawiona ryzyka wystąpienia powikłań. Jakie są te najczęstsze po leczeniu kanałowym i jak można im zapobiegać?
Spis treści
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe to proces usunięcia zakażonej lub martwej miazgi z wnętrza zęba, dokładnego oczyszczenia kanałów korzeniowych, a następnie ich szczelnego wypełnienia materiałem zapobiegającym przedostawaniu się bakterii. Endodoncja ratuje ząb przed ekstrakcją i pozwala Pacjentowi zachować naturalne uzębienie, co ma istotne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej.
Najczęstsze powikłania po leczeniu kanałowym
Ból i dyskomfort po leczeniu – Po leczeniu kanałowym często występuje ból, który może utrzymywać się przez kilka dni. Jest to reakcja organizmu na ingerencję w tkanki okołowierzchołkowe oraz na samą procedurę. Ból ten jest zwykle umiarkowany i ustępuje samoistnie. Jeśli jednak utrzymuje się on lub nasila, może być to oznaka infekcji lub powikłań. Taka sytuacja wymaga udania się do dentysty.
Obrzęk i stan zapalny – W wyniku leczenia kanałowego może dojść do lekkiego obrzęku dziąsła i tkanek okołozębowych. Objawy te zwykle ustępują po kilku dniach. Jednak jeśli utrzymują się dłużej lub towarzyszy im zaczerwienienie, czy też gorączka, to należy niezwłocznie udać się do dentysty. Może to bowiem oznaczać infekcję.
Infekcja po leczeniu (nawrót stanu zapalnego) – Nawrót infekcji to jedno z najpoważniejszych powikłań po leczeniu kanałowym. Może być spowodowany obecnością bakterii, które nie zostały usunięte podczas pierwszego zabiegu lub ponownym zakażeniem przez nieszczelne wypełnienie. Objawia się bólem, opuchlizną, a czasem pojawieniem się ropnia. W takim przypadku konieczne może być ponowne leczenie kanałowe lub, w bardziej skomplikowanych sytuacjach, zabieg chirurgiczny (resekcja wierzchołka korzenia).
Przebarwienie zęba – Przebarwienia są częstym efektem ubocznym, który można zniwelować, stosując licówki, korony lub wybielanie wewnętrzne.
Leczenie endodontyczne w Centrum Stomatologicznym Bartosza Jadczyka
Leczenie endodontyczne w naszym gabinecie to gwarancja precyzyjnej i skutecznej terapii, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz wiedzy doświadczonego zespołu. Zabiegi są wykonywane pod mikroskopem, co pozwala na wyjątkową dokładność i pełne oczyszczenie kanałów zębowych, przekładające się na sukces leczenia. Ponadto, nasi lekarze korzystają wyłącznie z materiałów najwyższej jakości, aby zapewnić trwałe i bezpieczne rezultaty.
Chcesz podjąć leczenie w sprawdzonym gabinecie, gdzie zajmie się Tobą doświadczony zespół? Zapraszamy zatem na pierwszą wizytę, na którą umówić się możesz telefonicznie +48 91 419 90 00 lub poprzez wygodny formularz kontaktowy.