Najtwardsze nie znaczy niezniszczalne
Szkliwo charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na zgniatanie oraz twardością porównywalną do skały granitu. Według dziesięciostopniowej skali twardości minerałów Mohsa ma ono twardość 5-6, a więc 4 stopnie mniej od diamentu. Jest to równocześnie tkanka nieodnawialna. Szkliwo jest narażone na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych, ale nie może się regenerować. Szczególnie destrukcyjne są dla niego kwasy wytwarzane w płytce nazębnej oraz zawarte w pożywieniu. Słodycze lub gazowane, słodzone napoje zmieniają pH w ustach, obniżając ochronę przed patogenami. Ponadto zawarty w takich produktach gaz rozpulchnia szkliwo i sprawia, że staje się ono porowate i bardziej podatne na próchnicę. Erozję szkliwa mogą powodować także uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. zbyt silnym szczotkowaniem zębów, stosowaniem nieodpowiednich przyborów do higieny jamy ustnej, czy bruksizmem, czyli zgrzytaniem zębami, prowadzącym do ich ścierania się. Do najpoważniejszych uszkodzeń szkliwa prowadzą oczywiście zaniedbania higieniczne, szczególnie unikanie wizyt higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym. Rozwijające się w nagromadzonym kamieniu nazębnym bakterie są przyczyną najczęstszych chorób jamy ustnej.
Erozja szkliwa jest nieodwracalna i wymaga leczenia zachowawczego, polegającego na uzupełnieniu ubytków w zębach materiałem kompozytowym. Istnieje jednak jeszcze inne zagrożenie dla szkliwa – demineralizacja, czyli wypłukiwanie cennych minerałów: wapnia, fosforu i fluoru. Prowadzi to do osłabienia szkliwa i zwiększa jego podatność na próchnicę. Na szczęście jest to proces odwracalny – można go powstrzymać, dostarczając zębom brakujących substancji aktywnych. Jest to tak zwana remineralizacja szkliwa, którą można przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym lub stosując specjalistyczne pasty, wzbogacone o potrzebne składniki.
Co możesz zrobić, aby chronić swoje szkliwo?
Aby zachować zdrowe szkliwo na wiele lat, należy o nie dbać, przestrzegając codziennej higieny zębów i wprowadzając do swojego życia kilka pozytywnych nawyków:
- Skonsultuj ze swoim stomatologiem wybór przyborów do codziennej higieny jamy ustnej. Specjalista pomoże dobrać Ci odpowiedni rodzaj szczoteczki, dostosowany do Twoich warunków anatomicznych. Zbyt twarda szczoteczka może uszkadzać szkliwo, natomiast zbyt miękka – nie usunie wszystkich zanieczyszczeń.
- Wprowadź nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej jako element Twojej codziennej higieny. O wybór odpowiedniego płynu do płukania również możesz spytać swojego dentystę.
- Zrezygnuj z gazowanych, słodzonych napojów; unikaj produktów zawierających szkodliwe kwasy, duże ilości cukru oraz barwniki; ogranicz spożycie słodyczy, zawsze wybieraj gumę do żucia bez cukru.
- Uzupełnij swoją dietę o produkty zawierające wapń oraz witaminę D3. Te składniki pozytywnie wpływają na kondycję szkliwa. Źródłem wapnia jest nabiał, a witamina D3 znajduje się w tłustych rybach morskich oraz wątróbce. Możesz również porozmawiać ze swoim lekarzem o rozpoczęciu suplementacji D3 w okresie jesienno-zimowym.
- Regularnie co pół roku uczęszczaj do gabinetu stomatologicznego na wizyty, podczas których higienistka perfekcyjnie oczyści Twoje zęby. Dzięki temu szkliwo nie będzie narażone na bakterie i kwasy zawarte w kamieniu nazębnym.
- Gdy zauważysz, że Twoje zęby są osłabione, kruche, przebarwione, mają tendencję do ścierania się lub są nadwrażliwe na temperaturę – udaj się do stomatologa. Objawy te mogą wskazywać na demineralizację lub uszkodzenie szkliwa. Specjalista może zalecić m.in. stosowanie specjalnej pasty lub fluoryzację, czyli zabieg, polegający na pokryciu zębów specjalnym preparatem wzbogaconym o fluor.
Jeśli chcesz zweryfikować stan swoich zębów i zadbać o swoje szkliwo – umów się na wizytę, wypełniając formularz lub dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00. Nasz specjalista odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania i doradzi Ci, co możesz zrobić, by zachować zdrowe i mocne zęby.