Ciąża to czas, kiedy w trosce o dobro matki i dziecka powinno się zachować szczególną ostrożność. A jak przedstawia się kwestia leczenia stomatologicznego? Czy można poddawać się dentystycznym zabiegom podczas ciąży?
Spis treści
Leczenie próchnicy w ciąży
Czy można leczyć próchnicę podczas ciąży? Otóż nie tylko można, ale jest to wręcz konieczność, a to dlatego, że choroby zębów i stan zapalny mają niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie samej Pacjentki, ale również jej rozwijającego się dziecka. Jeżeli więc pojawiają się problemy z zębami i jamą ustną, trzeba podjąć odpowiednie kroki, by im zaradzić.
Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy okres w czasie ciąży jednakowo nadaje się na przeprowadzenie leczenia stomatologicznego. Najlepszym na to czasem jest drugi trymestr. Dlaczego pozostałe trymestry gorzej się do tego nadają? Otóż w pierwszym trymestrze występuje zwiększone ryzyko poronienia, natomiast leczenie w trzecim trymestrze wiąże się dla Pacjentki z dyskomfortem – konieczność przebywania w pozycji leżącej na fotelu dentystycznym może skutkować uciskiem żyły głównej dolnej, a także zawrotami głowy i omdleniami.
Leczenie kanałowe w ciąży?
A co z leczeniem endodontycznym, czyli popularnym kanałowym? Część Pacjentek unika leczenia kanałowego podczas ciąży, obawiając się, że środek użyty do zatruwania zęba może zaszkodzić dziecku. Zapewniamy, że to akurat nie jest problemem, ponieważ środek ten nie wpływa na rozwijające się dziecko (zresztą obecnie w wielu przypadkach leczenie kanałowe można przeprowadzić bez zatruwania zęba).
Problem jednak leży gdzie indziej. Aby prawidłowo opracować kanały zębowe, potrzebne jest zdjęcie RTG. Wykonywanie takiego badania nie jest wskazane w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli więc zabieg nie jest absolutnie niezbędny “na już”, to lepiej przełożyć go na nieco późniejszy termin.
RTG w czasie ciąży
Temat RTG wymaga rozwinięcia, bo nie tylko do leczenia kanałowego lekarz zaleca wykonanie tego badania. Niestety promieniowanie rentgenowskie ma działanie teratogenne – ten specjalistyczny termin oznacza, że powoduje ono wady rozwoju płodu. Z tego powodu w okresie ciąży powinno się takich badań unikać. Zamiast nich lepiej wybierać alternatywne metody diagnostyki obrazowej, takie jak cyfrowa wizualizacja zęba.
Jeżeli jednak badanie RTG jest konieczne, należy przy nim zachować jak największe środki ostrożności. Wykonuje się wówczas zdjęcie małoobrazkowe. Podczas badania Pacjentka musi włożyć na szyję ochronny kołnierz, a na brzuch ołowiany fartuch, by mieć osłonę przed promieniowaniem.
Znieczulenie w ciąży
Czy znieczulenia podczas zabiegów stomatologicznych są bezpieczne dla matki i dziecka? Tak, ale nie wszystkie. Otóż jak najbardziej można poddawać się znieczuleniu w ciąży. Jest to nawet wskazane, ponieważ ból jest czynnikiem stresogennym i uruchamia biochemiczne procesy mogące niekorzystnie wpływać na dziecko.
Trzeba jednak ostrożnie podejść do wyboru środka znieczulającego, nie każdy z nich bowiem powinien być stosowany u kobiet w ciąży. Niewskazane są preparaty obkurczające naczynia krwionośne, ponieważ niosą ze sobą ryzyko niedokrwienia mięśnia macicy.
Wybielanie zębów w ciąży
A tutaj będziemy stanowczy – nie powinno się przeprowadzać wybielania zębów u Pacjentek w ciąży. Większość stosowanych do tego zabiegu środków zawiera nadtlenek wodoru lub karbamidu. Składniki te wybielają szkliwo, uwalniając tlen, a utlenianie – warto to wiedzieć – może mieć szkodliwy wpływ na DNA komórek. I chociaż środki wybielające są nakładane jedynie na szkliwo, to możliwa jest sytuacja, że przeniosą się na dziąsła lub ślinę, a z nią przedostaną się do układu pokarmowego rozwijającego się dziecka.
Wybielanie odradza się nie tylko ze względu na dobro dziecka, ale i samej Pacjentki, której zęby w ciąży i tak są już osłabione, nie powinno się jeszcze bardziej nadwerężać ich kondycji.
Co możesz teraz zrobić?
Teraz już wiesz, że ciąża nie jest powodem, by zaniedbać leczenie zębów, i że większość zabiegów można przeprowadzić również w tym okresie, choć może nieco inaczej niż robi się to według standardowej procedury. Jeżeli więc masz problemy z zębami, bez wahania umów się na wizytę do Centrum Stomatologicznego Dr Bartosza Jadczyka – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz.