Martwy ząb to stan, w którym miazga w jego wnętrzu straciła swoją żywotność lub została usunięta w trakcie leczenia kanałowego. Mimo to odpowiednio zabezpieczony i zaopiekowany ząb może nadal pełnić swoją funkcję przez wiele lat. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?
Spis treści
Kiedy mówimy o martwym zębie?
Stan miazgi, bogato unaczynionej i unerwionej tkanki wypełniającej jamę zęba, decyduje o zdrowiu i funkcjonalności zęba. Kiedy dochodzi do utraty żywotności tej tkanki, ząb może stać się ogniskiem infekcji, zagrażając nie tylko otaczającym tkankom, ale również odległym narządom. W takiej sytuacji niezbędne staje się przeprowadzenie leczenia kanałowego, które polega na usunięciu martwej miazgi, oczyszczeniu i wypełnieniu systemu kanałów specjalnym materiałem. Diagnoza martwego zęba opiera się na różnorodnych badaniach klinicznych i radiologicznych oraz testach, takich jak badanie
termiczne, które pozwala stwierdzić brak reakcji na bodźce, typowe dla zęba pozbawionego żywej miazgi.
Martwy ząb – poznaj przyczyny
- próchnica,
- uszkodzenia miazgi z powodu urazów, ścierania się zębów czy opracowywania ubytku,
- zmiana struktury szkliwa na skutek działania kwasów,
- odłamanie się szkliwa i powstanie ubytku,
- zaawansowana próchnica obejmująca zębinę,
- nieodwracalny stan zapalny i obumarcie miazgi,
Jak rozpoznać martwy ząb?
W przypadku zębów dotkniętych martwą miazgą dolegliwości bólowe mogą występować, jednak nie zawsze są obecne. Niestety z tego powodu często opóźnia się diagnoza. Pacjent bowiem nie zgłasza się do gabinetu, gdyż nic go nie boli. Warto więc zwracać uwagę na inne czynniki, które mogą wskazywać na fakt, że ząb jest martwy. Zęby z martwą miazgą mogą zmieniać swoje cechy zewnętrzne. Tracą połysk, stają się mniej przejrzyste, a ich barwa może ulec zmianie, przybierając ciemniejszy lub szary odcień. Te charakterystyczne cechy wskazują na konieczność konsultacji ze stomatologiem. Warto więc zwracać uwagę na wszelkie zmiany zachodzące w wyglądzie i odczuciach dotyczących naszych zębów, by zapewnić im odpowiednią opiekę i leczenie.
Czy martwy ząb należy usunąć?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko przez to, że decyzja zależy od wielu czynników, takich jak oczekiwania Pacjenta, stan jego zdrowia, używane leki czy nawyki, jak palenie papierosów. Istotne są również aspekty związane z kondycją tkanek przyzębia i twardych tkanek, oraz kwestie protetyczne, takie jak rola zęba w konstrukcji korony czy mostu. Sam ząb odbudowany po leczeniu kanałowym może nadal pełnić swoją funkcję. Warto jednak pamiętać, że takie leczenie nie zawsze jest możliwe, przez co ekstrakcja i zastąpienie go implantem stają się słuszną opcją. O tym jednak decyduje Pacjent wraz z dentystą, który przeprowadzi kompleksową diagnozę.
Dowiedz się więcej
Chcesz sprawdzić kondycję swojej jamy ustnej? Masz problemy z zębem i podejrzewasz, że może on być martwy? Zachęcamy do zapisania się na wizytę kontrolną do naszego gabinetu w celu zweryfikowania podejrzeń. Dobrze jest bowiem szybko wdrożyć leczenie. Termin możesz umówić zarówno telefonicznie +48 91 419 90 00, jak i poprzez formularz kontaktowy. Zapraszamy!