Mosty protetyczne – zalety, wady, podstawowe informacje
Jeśli utraciłeś ząb i zastanawiasz się nad jego uzupełnieniem, dowiedz się, jakie możliwości daje Ci nowoczesna stomatologia. Jedną z nich są mosty protetyczne. To znana i sprawdzona metoda leczenia braków w uzębieniu, która służy do rekonstruowania jednego lub kilku zębów. Przedstawiamy zbiór istotnych informacji na temat tego rozwiązania, który stworzyliśmy w oparciu o pytania, które Pacjenci najczęściej zadają w gabinecie stomatologicznym.
Spis treści
Czym jest most protetyczny i kiedy można go zastosować?
Most to praca protetyczna służąca do uzupełniania braków w uzębieniu. Jest zbudowany z kilku połączonych ze sobą koron (czyli protetycznych rekonstrukcji widocznej w jamie ustnej części zęba). Znajdujące się po zewnętrznych stronach korony to tzw. filary mostu, które mocuje się na stałe na sąsiadujących z luką zębach. Na filarach opierają się środkowe korony, czyli tzw. przęsła. Może być ich od 1 do 3 w zależności od rozległości luki – ich zadaniem jest jej wypełnienie tak, aby uzębienie wyglądało estetycznie i spełniało wszystkie swoje funkcje.
Czy jedzenie nie będzie dostawało się pomiędzy dziąsło a protezę?
Częstą wątpliwością osób, zastanawiających się nad wyborem mostu, jest to, czy pod pracę protetyczną nie będą przedostawały się resztki jedzenia. W przypadku dobrze wykonanego mostu taka sytuacja jest niemożliwa. Most jest przygotowana na podstawie wycisku uzębienia Pacjenta, w związku z czym powinna być doskonale dopasowana do anatomicznego kształtu jego jamy ustnej. Górna krawędź mostu powinna stykać się z dziąsłami, uniemożliwiając przedostawanie się pokarmu. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że most nie może uciskać dziąsła, aby zachować jego prawidłową kondycję.