Obalamy mity o leczeniu kanałowym
Leczenie kanałowe zostało okryte złą sławą wśród Pacjentów. Należy jednak wiedzieć, że znaczna większość negatywnych informacji na ten temat jest niezgodna z prawdą lub nieaktualna. W nowoczesnej stomatologii można wyleczyć ząb w niezawodny sposób już w ciągu jednej wizyty, całkowicie bezboleśnie. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, doskonała jakość materiałów oraz doświadczenie lekarzy to czynniki, dzięki którym współczesne leczenie kanałowe jest całkowicie skuteczne i bezpieczne.
Spis treści
“Leczenie kanałowe bardzo boli”
To chyba najbardziej rozpowszechniona plotka dotycząca leczenia kanałowego. Może ona wynikać z faktu, że kilkanaście lat temu nie było takich możliwości technologicznych, jakie dziś zapewnia zaawansowany sprzęt endodontyczny oraz nowoczesne formy znieczuleń. Obecnie w wielu renomowanych gabinetach można skorzystać z komputerowego znieczulenia. W przypadku tego typu urządzeń anestetyk zostaje podany przez specjalne nakładki w stopniowy i bardzo łagodny sposób. Cała procedura jest kontrolowana przez komputer, a Pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu, rozpierania tkanek, drętwienia czy mrowienia. Dzięki temu możliwe jest w pełni komfortowe przeprowadzenie leczenia kanałowego w jeden dzień. Stomatolog może usunąć zainfekowane tkanki, oczyścić ząb i szczelnie go wypełnić w trakcie jednego zabiegu, a który będzie całkowicie bezbolesny dla Pacjenta.
“Ząb trzeba najpierw zatruć”
Nic bardziej mylnego! Dewitalizacja, zwana potocznie “zatruwaniem zęba” jest praktyką, która współcześnie w większości przypadków nie powinna być wykonywana. Gabinety stomatologiczne na światowym poziomie odchodzą zupełnie od przeprowadzania tej procedury. Nowoczesne leczenie kanałowe składa się z: opracowania kanału korzeniowego w znieczuleniu miejscowym, dezynfekcji kanałów oraz wypełnienia ich ciekłą gutaperką. Precyzyjne mikroskopy oraz narzędzia do pomiaru długości korzeni pozwalają na perfekcyjne oczyszczenie zęba, a skuteczne znieczulenia umożliwiają usunięcie miazgi w komfortowy dla Pacjenta sposób. W związku z tym umieszczanie w zębie substancji, które mają za zadanie doprowadzić do obumarcia miazgi jest absolutnie zbędne.