Papierosy – jedna z najpopularniejszych używek w dzisiejszych czasach. Składnikiem, który sprawia, że ludzie tak chętnie po nie sięgają i odbierają palenie jako coś przyjemnego, jest nikotyna. Jednak oprócz niej papierosy zawierają kilka tysięcy związków chemicznych, w tym silnie toksyczne, rakotwórcze i trujące substancje. Jak wiadomo, palenie oddziałuje negatywnie na cały organizm. Przyjrzyjmy się jednak bliżej temu, w jaki sposób nałóg ten może zaszkodzić naszym zębom i jamie ustnej.
Spis treści
Nieatrakcyjny uśmiech palacza
Jedną z najbardziej widocznych konsekwencji palenia papierosów jest znaczne obniżenie estetyki uśmiechu. Dym tytoniowy silnie przebarwia zęby, stąd u palaczy często można zaobserwować żółty odcień zębów oraz brunatne plamy. Na tym jednak nie kończy się lista negatywnych skutków palenia dla naszego uśmiechu. Papierosy powodują także znacznie wzmożone odkładanie się kamienia nazębnego. Ciemne złogi w przestrzeniach międzyzębowych nie wyglądają atrakcyjnie, jednak nie jest to problem wyłącznie natury estetycznej. Kamień nazębny to także siedlisko groźnych bakterii, które mogą prowadzić do groźnych stanów zapalnych w jamie ustnej, np. paradontozy, czyli zapalenia przyzębia. Jeśli osady zaczną odkładać się poniżej linii dziąseł, tworząc tzw. kieszeń dziąsłową, mogą doprowadzić do resekcji dziąseł, odsłaniania się wrażliwych szyjek zębowych oraz rozchwiania zębów. Aby tego uniknąć, palacze powinni nie tylko skrupulatnie dbać o codzienną higienę jamy ustnej, ale także regularnie uczęszczać na zabiegi higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym. Osobom palącym zaleca się większą częstotliwość takich wizyt profilaktycznych – nawet co 3 miesiące.
Choroby nowotworowe
O rakotwórczym działaniu papierosów słyszy się sporo już od wielu lat. Oczywiście najbardziej narażone na powstawanie nowotworów są te organy, które mają bezpośredni kontakt z dymem, a więc: płuca, przełyk, gardło, język i błona śluzowa jamy ustnej. Pierwsze zmiany w obrębie tych dwóch ostatnich obszarów może zdiagnozować stomatolog podczas przeprowadzania rutynowej kontroli lub specjalnej diagnostyki. Właśnie dlatego Pacjenci palący powinni zgłaszać się na wizyty kontrolne nie rzadziej niż co pół roku, nawet wtedy, gdy nie odczuwają żadnych niepokojących objawów.
Uciążliwe dolegliwości
Palenie oprócz wymienionych chorób powoduje także mniej groźne, choć bardzo uciążliwe dolegliwości, które mogą znacznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Należy do nich przede wszystkim suchość w ustach i związana z nią tendencja do powstawania zmian błony śluzowej np. bolesnych aft, pęknięć i owrzodzeń. Leczenie nawracającej aftozy jest trudne, szczególnie jeśli w jamie ustnej wciąż są utrzymywane warunki sprzyjające tego typu dolegliwościom. Częstą przypadłością palaczy jest także halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Jak powszechnie wiadomo, zapach dymu tytoniowego niełatwo jest usunąć nawet z ubrań lub pomieszczeń i podobnie jest z naszymi ustami, w których nieprzyjemna woń i przykry posmak zostają na długo po wypalenia papierosa. Może to znacznie obniżać poczucie pewności siebie i bardzo utrudniać kontakty z innymi ludźmi.