Jak zapobiec paradontozie?
Przyczyną paradontozy jest kamień nazębny, który gromadzi się w okolicy szyjek zębowych. W przeciwieństwie do zwykłego osadu – kamienia nie można usunąć przy pomocy domowych metod, np. podczas standardowego szczotkowania zębów. Tylko profesjonalne zabiegi w gabinecie stomatologicznym są w stanie doskonale oczyścić zęby. Skaling, piaskowanie i polerowanie to zabiegi, które składają się na procedurę zwaną higienizacją zębów. Wykonywanie jej cyklicznie co ok. pół roku to najlepszy sposób, aby zapobiec paradontozie. Wraz z kamieniem usuwane zostają bowiem niebezpieczne bakterie, które mają w nim doskonałe środowisko do rozwoju. Warto pamiętać, że podstawą profilaktyki jest regularność.
Metody leczenia zapalenia przyzębia
A co jeśli zaobserwowaliśmy już pierwsze objawy paradontozy? W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza stomatologa i skonsultować z nim dolegliwości. O występowaniu stanu zapalnego dziąseł może świadczyć także uczucie podrażnienia, zaczerwienienia oraz halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Warto omówić z lekarzem wszystkie swoje obserwacje, aby dobrać najlepszą metodę leczenia. W przypadku paradontozy kamień nazębny osadza się także poniżej linii dziąseł. Gromadzenie się kamienia poddziąsłowego może być przyczyną powstania tzw. kieszonki dziąsłowej, czyli przestrzeni pojawiającej się pomiędzy zębem a dziąsłem, które w prawidłowym stanie powinno do niego przylegać. Rozwiązaniem tego problemu są zabiegi periodontologiczne. W zależności od zaawansowania choroby może to być skaling poddziąsłowy lub kiretaż, czyli chirurgiczne oczyszczenie części zęba poniżej linii dziąsła. Procedury te są całkowicie bezbolesne, ponieważ zawsze wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. Warto podjąć tego typu leczenie, ponieważ w niektórych przypadkach może być ono ostatnią szansą na zachowanie własnych zębów w jamie ustnej. Gdy przyczyna stanu zapalnego zostanie wyeliminowana, tkanki mogą ponownie się połączyć, by stabilnie utrzymywać ząb we właściwym miejscu.
Co możesz teraz zrobić?
W leczeniu paradontozy ważny jest czas. Jeśli tylko widzisz u siebie niepokojące objawy, takie jak krwawienie dziąseł, zaczerwienienie, obrzęk czy nadwrażliwość zębów – możliwie najszybciej skontaktuj się ze specjalistą. Im szybciej udasz się do lekarza, tym prostsze i mniej inwazyjne zabiegi wystarczą do tego, aby całkowicie zwalczyć chorobę. Regularne wizyty profilaktyczne i kontrolne co 6 miesięcy pomogą Ci natomiast utrzymać zdrowie jamy ustnej i zapobiegną nawrotom choroby. Nie zwlekaj i zacznij już teraz skuteczną profilaktykę paradontozy. Umów się na wizytę, wypełniając formularz lub dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00.