Często zapominamy, że zdrowy uśmiech tworzą nie tylko zęby. Składa się on również z tkanek miękkich w postaci błon śluzowych lub dziąseł, na których się skupimy. Mogą one borykać się z wieloma chorobami, a ich skrajnym stadium jest paradontoza, będąca jednym z najczęstszych powodów utraty zębów. Czym się ona objawia i jak z nią walczyć? Przybliżmy sobie nieco tę kwestię.
Spis treści
Paradontoza – na czym polega
Paradontoza znana jest również pod nazwą zapalenia przyzębia i jest chorobą o charakterze bakteryjnym. Obejmuje ona tkanki sąsiadujące z zębami, powodując z czasem stan zapalny, którego najwyraźniejszy objaw stanowi powolne obniżanie się linii dziąseł (recesja). Oprócz tego zauważalna jest zwiększona nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury, co utrudnia spożywanie posiłków. Przyzębie utrzymuje uzębienie na swoim miejscu, a paradontoza doprowadza do jego rozchwiania oraz ostatecznej utraty.
Jak przeciwdziała się paradontozie?
Zasadniczym powodem paradontozy jest kamień nazębny, który odpowiada również za powstawanie innej groźnej choroby – próchnicy. Niestety nie da się go usunąć domowymi sposobami ani szczotkowaniem zębów, dlatego przy jego obecności należy niezwłocznie skierować swoje kroki do gabinetu dentystycznego. Tam profesjonalna higienistka przeprowadzi pełen pakiet zabiegów mających za zadanie wyeliminować kłopotliwy osad. Odbywane co pół roku wizyty profilaktyczne skutecznie ochronią uśmiech przed szkodliwym działaniem kamienia nazębnego, a także innych zagrożeń.