Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W stomatologii profilaktyka przynosi szczególnie korzystne rezultaty. Przestrzeganie kilku prostych zasad pomoże Ci zachować zdrowie zębów na lata, często nawet bez konieczności podejmowania złożonego leczenia. Podpowiadamy, jakie działania profilaktyczne warto wprowadzić w życie, by cieszyć się pięknem i zdrowiem zębów na długo.
Spis treści
Dwa etapy profilaktyki stomatologicznej
Profilaktyka chorób jamy ustnej powinna być przeprowadzona na dwóch płaszczyznach: pierwsza to samodzielne dbanie o zęby podczas codziennych zabiegów higienicznych, druga – to wizyty w gabinecie stomatologicznym. Regularne uczęszczanie na zabiegi higienizacyjne oraz prawidłowe dbanie o jamę ustną w ramach codziennych nawyków w większości przypadków zapobiega powstawaniu próchnicy i paradontozy. Jeśli natomiast choroba zacznie się rozwijać – podczas cyklicznych wizyt w gabinecie stomatologicznym zostanie zdiagnozowana i w błyskawiczny sposób wyeliminowana.
Podstawą profilaktyki chorób jamy ustnej jest codzienne mycie zębów. Ważne, aby robić to co najmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem; jednak idealnie jest szczotkować zęby po każdym posiłku. Czynność ta powinna trwać ok. 2 minuty. Istotna jest także technika – ruch powinien być wymiatający, a nie (jak często błędnie się twierdzi) kolisty. Dokładną instrukcję szczotkowania zębów możesz otrzymać podczas wizyty profilaktycznej w gabinecie stomatologicznym. Dyplomowana higienistka odpowie na wszystkie Twoje pytania i zaprezentuje prawidłową technikę na modelu uzębienia. Taka wizyta to również doskonała okazja, by skonsultować ze specjalistą dobór pasty i szczoteczki. Przybory powinny być dobrane do Twoich warunków anatomicznych i indywidualnych potrzeb. Standardowe szczotkowanie warto uzupełnić również o nitkowanie zębów i stosowanie płynów do płukania ust. W ten sposób dokładniej oczyścisz trudno dostępne miejsca oraz przestrzenie międyzzębowe, do których szczoteczka nie zawsze dociera.
Higienizacja zębów w gabinecie stomatologicznym – co warto wiedzieć?
Higienizacja zębów w gabinecie stomatologicznym to pakiet trzech zabiegów (skaling, piaskowanie, polerowanie). Jest to jedyny sposób, by oczyścić zęby, na których płytka bakteryjna uległa mineralizacji, tworząc twardy kamień nazębny, niemożliwy do usunięcia za pomocą domowych metod. Podczas higienizacji stosuje się skaler ultradźwiękowy – profesjonalne urządzenie, emitujące ultradźwięki, które rozbijają kamień nazębny i pozwalają go usunąć. Kolejnym etapem jest czyszczenie zębów strumieniem drobnego piasku stomatologicznego, który dociera do najdrobniejszych zagłębień i przestrzeni międzyzębowych. Ostatnia procedura to polerowanie, które nadaje zębom gładką powierzchnię. Dzięki temu kolejne złogi kamienia i osadów odkładają się wolniej, a codzienne czyszczenie zębów staje się prostsze.