Tradycyjne protezy ruchome, zwane potocznie “sztuczną szczęką”, powoli przechodzą do historii. Dziś osoby, które utraciły większość lub wszystkie zęby mogą skorzystać z możliwości, jakie daje nowoczesna stomatologia. Mamy do dyspozycji wiele rozwiązań, które są w stanie odmienić życie Pacjentów, jednak dobór optymalnej metody zawsze pozostaje bardzo indywidualny. Aby dokonać właściwego wyboru, niezbędne jest udanie się na konsultację z ekspertem protetyki. Chcąc ułatwić naszym Pacjentom podjęcie tego kroku, przygotowaliśmy zestawienie dwóch bardzo atrakcyjnych metod leczenia, w którym przedstawiamy wszystkie plusy i minusy protez zatrzaskowych oraz protez stałych na implantach lub zębach własnych. Mamy nadzieję, że ta wiedza pomoże w odpowiednim przygotowaniu się do konsultacji z ekspertem.
Spis treści
Proteza stała, czyli prawie jak własne zęby
Protezą stałą nazywamy odbudowę pełnego łuku zębowego górnego i/lub dolnego, która jest zamocowana w jamie ustnej na własnych zębach lub implantach dentystycznych. Wyróżnia ją trwałe osadzenie w jamie ustnej. Oznacza to, że protezy nie można wyjąć z ust, Pacjent funkcjonuje więc zupełnie tak, jakby posiadał własne zęby. Dzięki swojej unikalnej budowie proteza oddaje wygląd, kształt i funkcje prawdziwego uzębienia, co zapewnia pełen komfort użytkowania i doskonałą estetykę. Użytkując protezę stałą Pacjent ponadto nie musi zmieniać swoich przyzwyczajeń higienicznych, ponieważ o higienę jamy ustnej należy dbać tak samo jak w przypadku posiadania własnych zdrowych zębów. To wszystko sprawia, że Pacjent może czuć się komfortowo, śmiać się bez obaw, cieszyć się smakiem ulubionych potraw oraz jeść wszystkie rodzaje produktów.
Podczas konsultacji lekarz ocenia stan i rozmieszczenie tzw. zębów filarowych, które mają służyć jako podstawa do zamocowania pracy protetycznej i informuje, czy takie uzupełnienie protetyczne jest możliwe w przypadku konkretnego Pacjenta. Jeśli warunki panujące w jamie ustnej Pacjenta są odpowiednie, odbudowę protetyczną zębów można trwale zamocować na uprzednio przygotowanych (oszlifowanych lub odbudowanych) zachowanych zębach. Należy jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji można zastosować tę metodę. Jeżeli własne zęby nie nadają się do wykorzystania, można zaplanować leczenie przy użyciu implantów. To niewielkie tytanowe elementy, które wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy. Dzięki swoim właściwościom biokompatybilnym i osteointegracyjnym tytanowe implanty są traktowane przez organizm jak własna tkanka i łączą się kością. Po ok. półrocznym okresie regeneracji są one stabilnie osadzone w szczęce lub żuchwie, pełnią rolę sztucznych korzeni zębów i można na nich zamocować protezę stałą. Rozwiązanie to zapewnia optymalną siłę żucia, zbliżoną do posiadania naturalnych zębów i przenosi ją bezpośrednio na kość, co stymuluje tkanki i minimalizuje proces ich zaniku. W ten sposób nawet Pacjenci cierpiący z powodu bezzębia mogą odzyskać piękny uśmiech i powrócić do dawnego stylu życia.