Protezy zębów – wszystko, co musisz wiedzieć
Proteza zębów to odbudowa uzębienia, która ma za zadanie przywrócić podstawowe funkcje jamy ustnej u Pacjentów cierpiących z powodu bezzębia lub rozległych braków zębowych. W ostatnich latach stomatologia i protetyka znacznie się rozwinęły, w związku z czym dostępne stały się liczne rozwiązania, które zapewniają Pacjentom piękny uśmiech i doskonałe samopoczucie. Nowe możliwości leczenia protetycznego są naprawdę szerokie, a innowacyjne metody mogą przywrócić Pacjentom komfort porównywalny z posiadaniem własnych zębów.
Spis treści
Proteza zębowa to nie tylko “sztuczna szczęka”
Myśląc o protezie zębów najczęściej wyobrażamy sobie wyciąganą rekonstrukcję całego łuku zębowego. Stereotypowa “sztuczna szczęka” to tak naprawdę całkowita proteza akrylowa, która w rzeczywistości jest tylko jedną z wielu różnych metod leczenia dostępnych w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych. Jeszcze kilkanaście lat temu tego typu odbudowa zębów była najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem protetycznym, dlatego też do dziś jest najbardziej rozpoznawalna.
Akrylowa proteza całkowita to metoda leczenia bezzębia, która przywraca podstawowe funkcje jamy ustnej. Dobrze wykonana praca protetyczna sprawia, że Pacjent zyskuje estetyczny uśmiech i możliwość spożywania większości produktów. Taka odbudowa zębów po pewnym czasie może jednak stać się niesatysfakcjonująca dla Pacjenta ze względu na niedopasowanie i słabą stabilizację. Proteza całkowita opiera się na błonie śluzowej jamy ustnej. Dla jej lepszego zamocowania można stosować specjalne kleje do protez. Niestety sposób przenoszenia sił żucia w przypadku takiej pracy nie zapobiega zanikowi kości, w związku z czym po pewnym czasie proteza staje się niedopasowana. W związku z tym należy ją cyklicznie wymieniać co ok. 5 lat. Jeśli Pacjent ma trudności z przyzwyczajeniem się do protezy, warto rozważyć inne rozwiązania.
Rekomendowane rozwiązania protetyczne
Dobór odpowiedniego rozwiązania protetycznego zależy w dużej mierze od stanu zębów Pacjenta i jego warunków anatomicznych. Inne metody leczenia będą rekomendowane u osób, które posiadają szczątkowe zęby własne, a inne w przypadku bezzębia. W tej pierwszej grupie możliwe jest zastosowanie tzw. elementów retencyjnych, które stabilizują protezę. Jednym z takich rozwiązań są protezy szkieletowe, utrzymujące się w jamie ustnej na metalowej siatce opartej o podniebienie. Taki rodzaj mocowania pozwala utrzymać protezę na właściwym miejscu. Pacjenci posiadający własne zęby mogą także skorzystać z protezy na zatrzaskach. Posiada ona specjalny system, który precyzyjnie mocuje odbudowę na pozostałych zębach Pacjenta i dlatego zapewnia doskonałe utrzymywanie się w jamie ustnej. Pełen komfort i wysoką estetykę zapewniają protezy teleskopowe, które dzięki systemowi podwójnych koron zakładane są trwale na pozostałych zębach Pacjenta. Brak metalowych elementów zapewnia wysoką estetykę.