Nieprzyjemne pieczenie w przełyku jest najczęściej spowodowane zgagą. Regularne cofanie się treści żołądkowej zawierającej kwas może przyjmować postać choroby refluksowej, z którą boryka się coraz więcej Pacjentów. Jak się jednak okazuje, problem ten nie jest związany tylko z odczuwaniem dyskomfortu w przełyku. Choroba refluksowa może być jedną z przyczyn raka przełyku i raka żołądkowo-przełykowego, a także być źródłem uszkodzeń zębów. Jak sobie radzić z tym problemem? Spróbujemy nieco bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.
Spis treści
Szkodliwy kwas
Wiele czynników może negatywnie wpłynąć na zdrowie zębów. Ważne jest między innymi, aby w ustach zachowane zostało optymalne pH, które w ,,idealnym świecie” wynosi 7,2. Powodem jego obniżenia może być spożywanie różnych pokarmów. Jak się okazuje, poważne problemy zaczynają występować w sytuacji, kiedy pH spadnie poniżej 5,5. Wtedy właśnie dochodzi do powolnego uszkadzania się szkliwa, co skutkuje osłabieniem zębów, a także pojawieniem się nadwrażliwości. Co jednak ma z tym wspólnego choroba refluksowa? W treści żołądkowej znajduje się kwas żołądkowy, którego pH wynosi zaledwie 2,0! Jej więc cofnięcie się do przełyku powoduje w konsekwencji zmianę w środowisku w jamie ustnej, co może ostatecznie spowodować osłabienie zębów, a nawet uszkodzenia języka.
Refluks a wpływ na zdrowie jamy ustnej
Choroba refluksowa wpływa na zmianę pH w jamie ustnej. Jednym ze skutków tego jest uszkodzenie szkliwa, a tym samym zwiększenie podatność uzębienia na chorobę próchnicową. Ponadto może dojść do patologicznego starcia zębów, a w konsekwencji do ich znacznego osłabienia i pogorszenia wyglądu. Może również pojawić się nadwrażliwość uzębienia, która negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Na tym jednak nie koniec! Obniżenie pH może również powodować suchość w jamie ustnej. Konsekwencją tego może być rozwój szkodliwych bakterii, a także częstsze występowanie uszkodzeń mechanicznych. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiec tym wszystkim poważnym skutkom i podjąć kroki, których celem jest przywrócenie optymalnych warunków w jamie ustnej.
Pamiętaj o odpowiedniej higienie jamy ustnej!
Do problemu choroby refluksowej należy podejść dwuetapowo. Przede wszystkim należy skontaktować się z gastrologiem, który pomoże uporać się z tą poważną dolegliwością. Nie można jednak zapominać o zdrowiu jamy ustnej. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta w klinice stomatologicznej. To właśnie tam ekspert przeanalizuje stan zdrowia Twoich zębów i w razie konieczności zaleci odpowiednie leczenie. Przedstawi również, jak należy prawidłowo dbać o uzębienie w przypadku choroby refluksowej, co nie jest wcale takie oczywiste!
Każdy świetnie zdaje sobie sprawę, że podstawową czynnością codziennej profilaktyki jest szczotkowanie zębów. Jednak niezwykle ważne jest, aby nie wykonywać jej od razu po cofnięciu się treści żołądkowej. Uzębienie wtedy jest znacznie osłabione, przez co mechaniczne tarcie szczoteczki może doprowadzić do uszkodzenia zębów. Ponadto stosowane powszechnie pasty zawierają substancje ścierne, które w tej sytuacji mogą mieć również negatywny wpływ. Dlatego zaleca się, aby dopiero po około godzinie po wystąpieniu refluksu przystąpić do szczotkowania zębów, aby zapobiec pojawieniu się uszkodzeń mechanicznych.
Świetnym pomysłem może być zaopatrzenie się w specjalne pasty zawierające fluor. Pozwala to wzmocnić uzębienie i uchronić szkliwo przed jego demineralizacją. Warto również pamiętać o przepłukaniu ust letnią lub zimną wodą od razu po wystąpieniu refluksu. Ponadto można sięgnąć po bezcukrowe gumy do żucia, które pobudzają ślinianki, przez co o wiele łatwiej przywrócić prawidłowe pH w ustach. Wprowadzenie tych zasad w życie pozwoli lepiej zadbać o zdrowie uzębienia i dłużej cieszyć się pięknym uśmiechem.