Resekcja wierzchołka korzenia
Resekcja wierzchołka korzenia zęba to zabieg wykonywany przez chirurga, gdy inne metody, łącznie z leczeniem kanałowym, nie zdadzą egzaminu. Zabieg ten pozwala uniknąć gorszej ewentualności, czyli utraty zęba.
Spis treści
Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia zęba?
Zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba opiera się na tym, że chirurg odcina wierzchołek korzenia zęba, w którym rozwinął się stan zapalny. Zdarzają się sytuacje, w których leczenie kanałowe (ani pierwotne, ani wtórne) nie przynosi oczekiwanego efektu. Wówczas resekcja wierzchołka korzenia zęba bywa jedyną możliwą do zastosowania metodą umożliwiającą lekarzowi uzyskanie dostępu do źródła infekcji, a Pacjentowi dającą szansę na uwolnienie się od bólu. Alternatywą jest usunięcie zęba, a takiej ewentualności dzisiejsza stomatologia stara się unikać, jeśli może sięgnąć po inną metodę.
Resekcja wierzchołka korzenia – kiedy wykonuje się taki zabieg?
Resekcję wierzchołka korzenia zęba wykonuje się, jeżeli zawiedzie leczenie kanałowe. Dobrze przeprowadzona “kanałówka” pozwala zazwyczaj zniwelować problem, jednak nie ma tu gwarancji stuprocentowej skuteczności. Zdarza się, że jakiś kanał zostanie niedokładnie wypełniony albo nawet wręcz przeoczony. Bywa też, że do leczenia kanałowego zostaną użyte materiały zbyt niskiej jakości. Tego typu niedopatrzenia prowadzą do rozwoju procesów zapalnych, takich jak zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Wówczas trzeba szukać pomocy w innych sposobach – resekcja wierzchołka korzenia może być tu ostatnią deską ratunku.
Oczywiście, jak w przypadku wielu medycznych zabiegów, nie zawsze można zastosować tę metodę. Istnieją dla niej przeciwwskazania. Przede wszystkim resekcji wierzchołka korzenia nie wykonuje się w sytuacji, kiedy zmiany chorobowe mają duży zasięg, czyli obejmują więcej niż jedną trzecią przywierzchołkowej części zęba. Na przeszkodzie do wykonania zabiegu stoją też stany zapalne ozębnej i w obrębie jamy ustnej. Nie przeprowadza się resekcji również, jeżeli doszło do zaniku kości otaczającej korzeń zęba albo do podłużnego złamania korzenia.
Resekcja wierzchołka korzenia zęba to zabieg, którego nie powinno się też przeprowadzać u Pacjentów cierpiących na cukrzycę, nadciśnienie i choroby tarczycy, a także u Pacjentek w ciąży.
Jak przebiega resekcja wierzchołka korzenia zęba?
Resekcję wierzchołka korzenia zęba wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Na początek lekarz musi naciąć śluzówkę w okolicy korzenia. Następnym krokiem jest wycięcie okienka kostnego o średnicy wynoszącej co najmniej cztery milimetry – do tego celu chirurg posługuje się dłutem stomatologicznym albo wiertarką kostną. Uzyskawszy dostęp do korzenia, lekarz odcina jego wierzchołek, w ten sposób usuwając zmiany zapalne. Następnie wyrównuje brzegi kości i oczyszcza ubytek. Kanał korzeniowy musi zostać szczelnie wypełniony od strony wierzchołka – to tak zwane wypełnienie wsteczne.
Na koniec zaszywa się ranę i pozostawia ją do wygojenia. Niekiedy trzeba jeszcze uzupełnić usunięty fragment kostny – osiąga się to, stosując specjalny materiał kościozastępczy. Taka procedura pozwala przyśpieszyć gojenie się kości.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli stoisz przed wyborem: resekcja wierzchołka korzenia czy usunięcie zęba, to resekcja jest zdecydowanie lepszym wyjściem. Usunięcie zęba zawsze powinno być traktowane jako ostateczność. Bynajmniej nie tylko ze względu na estetykę uśmiechu. Nawet brak pojedynczego zęba sprawia, że kość nie jest prawidłowo obciążona i dochodzi do jej atrofii (czyli zaniku). W efekcie policzki tracą podparcie, pojawiają się zmarszczki i wykształca się profil starczy. Dlatego jeśli jest możliwość uratowania zęba, powinno się z niej skorzystać. Taką możliwość daje właśnie resekcja wierzchołka korzenia zęba.
Przyjdź do Centrum Stomatologicznego Dr Bartosza Jadczyka, aby dowiedzieć się, czy w Twoim przypadku możliwe jest zaradzenie problemowi poprzez wykonanie zabiegu resekcji wierzchołka korzenia. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz.