Fakt, że około 49% Polaków w ciągłym stresie, jest równie fascynujący, co przerażający. Powszechnie wiadomo, iż napięcie psychiczne zauważalnie oddziałuje na ogólną kondycję organizmu, jama ustna zaś nie pozostaje wyjątkiem. Uczucie suchości w ustach, zgrzytanie zębami czy dysfunkcje mięśni odpowiadających za pracę narządu żucia to tylko wierzchołek góry lodowej. Jak stres wpływa na zdrowie uśmiechu? Dogłębnie omówimy to zagadnienie.
Spis treści
Suchość w jamie ustnej
Pierwszym objawem nadmiernego stresu jest uczucie suchości w ustach. Wynika to z zaburzeń pracy ślinianek, które zaczynają produkować dużo mniej śliny, a nawilżenie błon śluzowych jamy ustnej znacznie spada. Jeżeli taki stan rzeczy utrzymuje się do kserostomii, czyli przewlekłej dysfunkcji pracy wspomnianych gruczołów, bardzo wspomagającej rozwój innych dolegliwości, takich jak halitoza (nieświeży oddech), stany zapalne dziąseł, infekcjom grzybiczym, próchnicy czy podrażnieniom dziąseł.
Stres wpływa na powstawanie aft
Przewlekły stres w wielu przypadkach odpowiada za powstawanie aft – otwartych owrzodzeń pojawiających się na błonach śluzowych jamy ustnej. Towarzyszy im silny ból, który utrudnia jedzenie, a w niektórych przypadkach mówienie. Afty mogą pojawiać się pojedynczo lub w skupiskach obejmujących kilka sztuk, ich wielkość zaś waha się od kilku milimetrów do nawet 5 centymetrów. Pojawienie się tych patologicznych zmian należy czym prędzej konsultować ze stomatologiem, co zredukuje prawdopodobieństwo niechcianych komplikacji oraz konieczność wdrożenia skomplikowanego leczenia w przyszłości.
Bruksizm – nocne zgrzytanie zębami
Niebezpiecznym zjawiskiem, które w dużej mierze bierze się właśnie z ponadprzeciętnego stresu, jest bruksizm – dolegliwość ta polega na nieświadomym zgrzytaniu zębami oraz zaciskaniu szczęk podczas snu. Bezpośrednim efektem jest ścieranie uzębienia, a w dalej posuniętych przypadkach jego kruszenie.
Leczenie bruksizmu jest trudną sprawą oraz wymaga nieraz udziału lekarzy reprezentujących różne dziedziny medycyny (fizjoterapeuty czy psychologa), chociaż najczęściej diagnozowany jest w gabinecie stomatologicznym. Większość Pacjentów nawet nie jest nawet świadoma obecności schorzenia – zazwyczaj uświadamiają ich o nim bliscy.
Typowe objawy bruksizmu:
- zgrzytanie zębami;
- napięcie mięśni karku szczęki;
- migrenowe bóle głowy;
- widoczne starcie zębów;
- uczucie „przeskakiwania” przy ruchu szczęką.